ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Enerji ve çevre için 25 milyon lira destek

Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı kapsamında verilecek kaynak, başarılı projelere kullandırılacak. Son başvuru tarihi ise 1 Mart 2013.

 

İzmir Kalkınma Ajansı dün itibariyle "Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri" mali destek programını başlattı. Program kapsamında 15 milyon lira kar amacı güden, 10 milyon lira kar amacı gütmeyen başvuru sahipleri için olmak üzere toplam 25 milyon liralık kaynağın, projeleri başarılı bulunan başvuru sahiplerine kullandırılması planlanıyor.

 

Firmalara çağrı

Son başvuru tarihi ise 1 Mart 2013. İZKA Genel Sekreteri Dr. Ergüder Can, "İzmir`in doğası, İzmir`in enerjisi` başlığıyla çıktıları proje teklif çağrısıyla İzmir`i yenilenebilir enerjide önemli noktalara taşımayı amaçladıklarını söyledi. Yaptıkları 2012-2013 bölge planı kapsamında 5 ana sektörün öne çıktığını ifade eden Can, "Bunlardan biri yenilenebilir enerjiydi. Yenilenebilir enerjide yatırımlar artıyor. Biz de bu altyapıyı hazırlamak istiyoruz. Yatırım yapmak isteyen KOBİ`leri ve daha büyük isteyen yatırımcı bu destekten yararlanmaya davet ediyoruz" dedi.

 

"Rehberi inceleyin"

İzmir Valisi Cahit Kıraç, program ile İzmir ekonomisine aktarılacak olan 25 milyon liralık kaynağın, ildeki mevcut yenilenebilir enerji kaynaklarının ekonomiye kazandırılmasında, orta ve uzun vadede enerji konusunda dışa bağımlılığın azaltılmasında önemli bir katkı oluşturacağını söyledi. Programın birinci önceliği "Yenilenebilir enerji sistemlerinin ve çevre teknolojilerinin" tasarımına ve üretimine yönelik Ar-Ge veya ürün/süreç yeniliği ve ticarileştirme çalışmalarının desteklenmesi. Diğer öncelikler ise yenilenebilir enerji kaynaklarından lisanssız elektrik üretimi ve yenilenebilir enerji kaynaklarının ısıtma, kurutma, soğutma ve ulaştırma amaçlı kullanımına yönelik. Programa kar amacı güdenler kategorisinde KOBİ`ler, kooperatifler ve birlikler, kar amacı gütmeyenler kategorisinde ise yerel yönetimler, üniversite rektörlükleri ve organize sanayi bölgeleri başvurabilecek. Destekten yalnızca İzmir sınırları içinde kurulmuş veya faaliyet gösteren başvuru sahipleri yararlanabilecek. Kıraç, "Programa başvurmak isteyenlere yol göstermek amacıyla başvuru rehberi hazırlandı. Başvuru sahiplerinin başvuru hazırlıklarına başlamadan önce programla ilgili tüm detaylar için başvuru rehberini mutlaka incelemeleri gerekiyor" dedi. Program kapsamında desteklenecek projeler için tahsis edilen toplam kaynak tutarı 25 milyon lira. Proje başına verilecek destek miktarı ise asgari 100 bin lira, azami 1 milyon lira. Destek sağlanacak miktar projenin toplam uygun maliyetinin en az yüzde 10`u, kar amacı güdenler için en fazla yüzde 50`si, kar amacı gütmeyenler için en fazla yüzde 75`i olabilecek. Bütçenin kalan tutarı, eş-finansman olarak başvuru sahibi veya ortakları tarafından karşılanacak.

 

Proje hazırlama eğitimi verilecek

Programın amaçları, öncelikleri, başvuru koşulları vb. konu başlıklarında bilgi verilmesi amacıyla bilgilendirme toplantıları ve bu programa sunulacak projelerin hazırlanması sürecinde potansiyel başvuru sahiplerine yardımcı olmak amacıyla ücretsiz proje hazırlama eğitimleri düzenlenecek. Bilgilendirme ve eğitim toplantılarının yer ve zaman bilgilerine www.izka.org.tr internet adresinden ulaşılabilir.

 

Başvurular Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi Proje ve Faaliyet Destek Modülü (KAYS) üzerinden çevrimiçi (online) olarak gerçekleştirilecek. Başvuru şekli ve başvurular ile ilgili detaylı bilgileri içeren başvuru rehberi İzmir Kalkınma Ajansı hizmet binasından veya internet adresinden (www.izka.org.tr) temin edilebilir.

www.yeniasir.com.tr

17 Aralık 2012

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR