ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Karakaya`da Güneş Panelleri ve Rüzgar Türbinleri Artıyor

Elazığ ve Malatya arasındaki Karakaya Baraj Gölü`nde ağ kafeslerde alabalık üretimi yapılan tesislerden bazılarında elektrik enerjisi ihtiyacı, güneş panelleri ve rüzgar türbinleriyle karşılanıyor.

 

Gölde, güneş panelleri ve rüzgar türbinlerinin kurulduğu tesis sayısı yavaş yavaş artıyor. Alabalık üreticilerinden Mehmet Yazgın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, firma olarak 2006 yılından beri gölde üretim yaptıklarını söyledi.

 

Bölgede 60`a yakın alabalık tesisi bulunduğunu ifade eden Yazgın, civarda iletim hattı olmadığı için elektrik ihtiyaçlarını jeneratörlerle karşıladıklarını belirtti.

 

Mazot giderlerinin fazla olması nedeniyle bölgeye iletim hattı döşenmesi için ilgili kuruma başvurduklarını ancak herhangi bir çalışma başlatılmadığını dile getiren Yazgın, "Bu nedenle bir arayış içine girdik, sağ olsun bir dostumuzun önerisiyle güneş paneli kurmaya karar verdik. Aynı zamanda 1,5 kilovolt-amperlik rüzgar türbinimiz var. Bunların sayesinde elektrik problemimiz artık yok" diye konuştu.

 

Bölgede güneş paneli ve rüzgar türbininden ilk faydalanan kişi olduğunu belirten Yazgın, 5-6 alabalık çiftliği sahibinin de kendilerinden görerek tesislerine panel ve türbin kurduğunu söyledi.

 

Bu sistemlerin çevre dostu olduğunu vurgulayan Yazgın, "Jeneratörlere 30 bin lira civarında mazot alıyorduk. Güneş paneli ve rüzgar türbini kurduktan sonra yılda yaklaşık 10 bin lira mazot kullanmaya başladık. Bize 20 bin lira avantajı oldu" dedi.

 

Bulundukları bölgenin sarp ve dağlık olması nedeniyle ulaşım ve iletişim konusunda problem yaşadıklarını ifade eden Yazgın, ulaşım sorununu kendi imkanlarıyla çözdüklerini ancak haberleşme konusundaki sıkıntılarının devam ettiğini dile getirdi.

 

Sinyal yetersizliğinden cep telefonlarını pencere kenarına sabitleyerek iletişim kurmaya çalıştıklarını belirten Yazgın, "Bölgede yaklaşık 960 personel telefonla doğru dürüst görüşme yapamıyor. Sadece telefonlarımızı bir noktaya sabitleyerek çok az da olsa görüşebiliyoruz. Telefonlarımız zaman zaman çekmiyor, acil durumlarımızı iletemiyoruz. GSM operatörleri bunu göz önünde bulundururlarsa mağduriyetimizi gidermiş olacaklar. Bu konuda yetkililerden yardım bekliyoruz" diye konuştu. AA

http://yurthaber.mynet.com

16.05.2013

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR