ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Güneş Enerjisi Hücresi Üreten İlk Tesis Açıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Türkiye`nin ilk güneş enerjisi hücresi üreten tesisini açtı. Bakan Yıldız, güneş enerjisi ile ilgili yatırımların Uluslararası Enerji Ajansı`nın verilerine göre dünyada yüzde 7 buçuk seviyesine çıkarılmaya çalışıldığını söyledi.

 

Bakan Yıldız, China Sunergy ve Seul Enerji ortaklığı ile hayata geçirilen, Türkiye`nin ilk güneş enerjisi hücresi üreten tesisi "CSUN Eurasia Güneş Panelleri Üretim Tesisi"nin açılışını gerçekleştirdi. Açılışta bir konuşma yapan Bakan Yıldız, söz konusu fabrikanın Çin`e, Türkiye`ye ve AB üyesi ülkelere hizmet edeceğini söyledi.

 

Güneş enerjisi ile ilgili yatırımların Uluslararası Enerji Ajansı`nın verilerine göre dünyada yüzde 7 buçuk seviyesine çıkarılmaya çalışıldığını kaydeden Yıldız, 600 megawattlık lisansa tabi ama lisansa tabi olmayanlarla beraber yaklaşık 3 bin megawattlık bir güneş enerjisi öngördüklerini dile getirdi.

 

Bunu sanayileşmeyi ve teknolojik gelişmeyi arttırmak için yaptıklarını vurgulayan Yıldız, "Lisansa tabi olmayan Türkiye`deki enerji yatırımlarının sınırını yarım megawattan, 1 megewatta çıkardık. 2 buçuk megawatta çıkarılmasına dair yetkiyi de bakanlar kuruluna verdik. Türkiye, çevreye rağmen değil çevre ile beraber enerji yatırımlarını geliştirmek istiyor. Bizim iklim değişikliğine olan enerjinin olumsuz katkısını olabildiğince olumlu moda çevirmek istiyoruz. Organize sanayilerine bununla alakalı çok ciddi bir yetki verdik. Herhangi bir sınıra takılmaksızın eğer buradaki organize sanayi kendi ihtiyaçlarını karşılamak için, tükettiğini üretmek için isterse 10 megawattlık güneş santralini burada kurabilir. Buna mani bir şey yok ve bunun için de lisans almasına gerek yok" dedi.

 

CSUN firmasını çalışmalarından dolayı tebrik eden Bakan Yıldız, “Gerek ihracatta, gerekse üretimde kullanılacak bu tür panellerin hücre kısımlarının da Türkiye`de üretilmiş olmasını son derece önemsiyorum" diye konuştu.

 

Bakan Yıldız, Türkiye`nin gelirlerini artırmak istediklerini belirterek, "Nükleer güç santrallerinde, Akdeniz`de ve Karadeniz`de olmak üzere 22`şer milyar dolarlık 2 yatırımı ile yerli kömürle ilgili yatırımları da devam ettiriyoruz. Bugün de burada güneş enerjisi olan 300 megawattlık bir tesisin açılışını gerçekleştiriyoruz. Türkiye`de siyasi istikrar sürdürülebilir hale geldikçe uluslararası enerji sektöründen birçok yatırımcıyı aldığımızı görüyoruz” dedi.

 

Açılışını yaptığı tesisi gezen Bakan Yıldız, üretilen malzemeleri dikkatle inceleyerek yetkililerden detaylı bilgi aldı. (İHA)

www.haberciniz.biz

23.05.2013

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR