ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Alman nükleer tesisinde radyoaktif sızıntı …

Almanya’nın tek uranyum zenginleştirme tesisinde yaşanan sızıntı endişe yarattı. Tesisteki bir çalışan önlem amacıyla hastaneye kaldırıldı.

 

Almanya nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bulunan nükleer tesiste yaşanan radyoaktif sızıntı korkuya neden oldu.

 

Yetkililer tesis içinde kısa süreli olarak yaşanan sızıntının çevre ve halk sağlığı için bir tehlike oluşturmadığını, durumun kontrol altında olduğunu açıkladı. Ancak bazı çevre örgütleri, tesisin kapatılması için çağrılarını yineledi.

 

Kaza nasıl yaşandı ? 

Almanya nın kuzeyindeki Gronau da bulunan ülkenin tek uranyum zenginleştirme tesisinde yaşanan kaza ucuz atlatıldı. Tesisi işleten URENCO şirketi yetkililerin verdiği bilgiye göre, tesiste bulunan bir odaya yanlışlıkta “uranyum hexafluoride” maddesinin ulaşması sonucu, bu odada bulunan personel, önlem olarak hastaneye kaldırıldı.

 

Odadaki havanın filtrelerden geçirilerek serbest bırakıldığını, dışarıya bir sızıntının olmadığını belirten URENCO yetkilileri, kaza ile ilgili olarak inceleme başlatıldığı bilgisini verdi.

 

Münster Üniversitesi Hastanesi Nükleer Tıp Kliniği Başkanı Prof. Otmar Schober de önlem olarak hastaneye getirilen 45 yaşındaki çalışanın durumunun iyi olduğunu kaydetti.

 

Çevre örgütlerinden kampanya

Olay çevre örgütlerini ise harekete geçirdi. Almanya daki çevre örgütlerini bir araya getiren BBU, Gronau daki nükleer tesisin kapatılması çağrısında bulundu. BBU Genel Başkanı Uda Buchholz, yaşanan son kazanın, kendisine Hanau yu anımsattığını belirterek “ Hanau daki tesisler kapatıldı. BBU olarak bizim ve Gronau daki yerel inisiyatiflerin amacı, şimdi de Gronau daki tesisin kapatılması ” dedi.

 

Hollanda sınırına yakın Gronau tesisleri 1985 yılından bu yana faaliyet gösteriyor.

www.dw-world.de/dw / 22 Ocak 2010

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR