ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Rainbow Warrior ziyaretçilerini bekliyor …

Nükleer tehdite karşı kampanyalar yürüten Greenpeace in sancak gemisi "Rainbow Warrior" İstanbul a geldi. Gemi yarın 12.00 den 18.00 e kadar ziyaret edilebilecek.

    

Greenpeace Genel Direktörü Uygar Özesmi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Rainbow Warrior"un, İtalya açıklarındaki bir gaz platformuyla ilgili eylemler yaptıktan sonra İstanbul a geldiğini bildirdi.

 

"Rainbow Warrior"un nükleer enerji ve silahlanmanın önüne geçen önemli kampanyalar yürüttüğünü anlatan Özesmi, geminin bugün İstanbul da Greenpeace nin destekçileriyle kucaklaştığını, onlara nükleer enerjinin tehditlerini anlatmaya devam ettiğini söyledi.

 

"Rainbow Warrior"un 1400 mil sürecek "Nükleersiz Türkiye" adlı tura çıkacağını belirten Özesmi, bu tur kapsamında İstanbul dan sonraki ilk durağın Gerze olacağını, özellikle orada yapılmakta olunan termik santrale karşı halkla bir araya geleceğini ifade etti.

 

Çernobil in 24 üncü yıl dönümünde geminin Sinop ta olacağını ve Nükleer Karşıtı Hareket ile Çernobil in yıl dönümünün anılacağını anlatan Özesmi, şunları kaydetti : "Rainbow Warrior, Sinop tan sonra İzmir e gidecek. İzmir ve Antalya da enerji ihtiyacımızı nasıl karşılayabileceğimize ilişkin işin güzel yanını gösterecek. Yani yenilenebilir enerji, güneş ve rüzgara dayalı olarak gerekli olan enerji ihtiyacımızı nasıl karşılayabileceğimizi gösterme şansına sahip olacak. Buradan yoluna devam ederek, Mersin Akkuyu da yapılması planlanan nükleer santrale karşı oradaki halkla bir araya gelecek."

 

"Rainbow Warrior un Türkiye ye gelmesindeki ana amaç, Greenpeace nin yerel hareketlere destek vermesi ve onların sesini duyurması" diye konuşan Özesmi, sözlerini şöyle sürdürdü : "Yarın yapacağımız basın duyurusu çok önemli. Geminin güvertesinde hem Sinop tan hem de Akkuyu dan temsilciler olacak. Greenpeace nin uzmanlarından biri Rusya dan gelerek, Rusya nın kötü tecrübelerini anlatacak. Özellikle de nükleer santral düşüncesinin dahi bir bölgede yerel ekonomiyi nasıl çökerttiğinin de bilimsel raporlarını sunacağız. Bu şekilde nükleer enerjinin büyük bir sorun olduğunu, özellikle yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğinin önünü tıkadığını ortaya koymuş olacağız."

 

Gemiyi bugün Beşiktaş İskelesi nde halkın ziyaretine açtıklarını belirten Özesmi, "En büyük sorumluluğumuz çocuklara karşı. Çocuklar, Greenpeace gemisini ziyaret ederek, bizden nasıl bir gelecek beklediklerini ifade ediyorlar" dedi. Özesmi, geminin yarın 12:00 - 18:00 saatleri arasında halkın ziyaretine açık olacağını, daha sonra Sinop a doğru yelken açacaklarını kaydetti. www.cnnturk.com / 21 Nisan 2010

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR