ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Google un logosu Dünya Günü için değişti.

Bugün Dünya Günü.

Google da Dünya Günü nü kutluyor ve destek veriyor.

 

Bugün dünya günü bir başka deyişle earth day diyebiliriz. Havalar pek güzel olmasa da Google bu günü bizlere güzel bir logoyla hatırlattı ve logoyu da oldukça güzel buldum. Peki dünya günü nedir, neden böyle bir gün kutlanıyor ve kısaca öneminden bahsetmek istiyorum. 2010 yılında 40. yıldönüm kutlanıyor bu fikir ise bilindiği gibi Dünya’nın çevresel tehlikelere karşı insanları duyarlı hale getirmek için ortaya atılmış.

 

Amerika, Dünya Gününün 40’ıncı yıldönümünü ülke çapında düzenlenen etkinliklerle kutluyor.

 

Dışişleri Bakanlığı’ndaki törende Bakan Hillary Clinton’un bir video mesajı yayınlandı. Dünyanın çevre sorunlarıyla mücadeleye başlamasının uzun zaman aldığını belirten Clinton, Amerika’nın bu konuyu diplomatik ilişkilerinde gündeme getirdiğini ve sera gazı emisyonlarını azaltmak için daha çok çaba harcadığını söyledi.

 

Başkan yardımcısı Joe Biden de bir Dünya Günü mesajı yayınladı. Biden, 450 milyon dolarlık yardım fonunu bölüşmek üzere evlerinde ve işyerlerinde enerji tasarrufu planlayan 25 bölge seçildiğini açıkladı

 

Amerika’da Dünya Günü ilk kez 1970 yılında kutlanmıştı.

 

DÜNYA GÜNÜ NEDİR ?

22 Nisan Dünya Günü, ilk olarak San Francisco’da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından Dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir Dünya Günü düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkmıştır.

 

John McConnell’in ilk önerdiği Dünya Günü kutlamaları için tarih ise ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı yani 21 Mart olmuştur. Daha sonra ise, çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un desteği ile 22 Nisan 1970 tarihinde ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir. Bu kutlamalara 20 milyon kişi katılmış, birçok konferanslar ve sempozyumlar düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin ilk Temiz Hava Yasası ve Temiz Su Yasaları hazırlanmıştır. www.beyazgazete.com / haber / 22.04.2010

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR