ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Türkiye’nin en büyük Güneş Enerjili İçme Suyu Projesi tamamlandı !

 

Sistem tasarımı, uygulama ve montajı sektörün önde gelen kuruluşlarından Merk Solar Enerji tarafından yapılan Çamlıdere İlçesi Meşeler Köyü’nün güneş enerjili içme suyu projesi tamamlandı.

 

İçme suyu olmayan Meşeler Köyü, Ankara İl Özel İdaresi tarafından finanse edilen Türkiye’nin en büyük güneş enerjili içme suyu projesi ile içme suyuna kavuştu.

 

Bu proje birçok yönüyle Türkiye’de ilk olma özelliği taşımaktadır. Projede güneş panelleri ile elde edilen elektrik enerjisi, akülere doldurularak 220 metre derinlikteki pompa çalıştırılmış ve köyün içme suyu ihtiyacı karşılanmıştır. Projenin bir diğer özelliği ise Türkiye’de ilk defa bu büyüklükte güneş takip sistemlerinin kullanılmasıdır. Güneş takip sistemi ile paneller güneşi batana kadar takip ederek, % 20 – 30 oranında daha fazla elektrik enerjisi üretebilmektedir (sabit sistemlere göre).

 

Merk Solar Enerji’nin görüşü; güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda belli bir gelişim sürecinde olan Türkiye için güneş enerjili sistemlerin yaygınlaşmasının son derece önemli olduğudur. Bunun için öncelikle örnek projeler arttırılmalı ve proje üretimleri desteklenmelidir. Merk Solar Enerji bu projelerin yaygınlaşması için çalışmalarına tüm gücüyle devam etmektedir.

 

Çamlıdere – Meşeler Köyü’nde hayata geçirilen bu proje, bir köyün içme suyunun sağlanmasında kullanılan enerjisinin şebekeden bağımsız olarak yalnızca güneş enerjisinden sağlanabileceğini gösteren özel bir projedir. Ankara İl Özel İdaresi’nin yaptırdığı bu sistem, suyu olmayan birçok köy için bir örnek olma özelliği taşımaktadır. Ankara İl Özel İdaresi yetkilileri, bu bağlamda, sistemin başarılı bir şekilde çalıştığı ve önümüzdeki dönemlerde bu tip projelerine devam edecekleri açıklamasını yapmışlardır.

 

Bu projenin bir diğer özelliği ise yenilenebilir enerji kaynaklarından, güneş enerjisi kullanıldığı için çevreci ve temiz enerji olmasıdır. Toplam kurulu gücü 17,17 kWp olan sistemin, bu özelliği ile yılda 50 yetişkin ağaç kurtarılmakta ve yine yılda 17.374 Kg karbon salınımını azaltılmaktadır. Dünyada hızla tükenen fosil enerji kaynaklarının yerini yenilenebilir ve çevreci enerji kaynaklarının alması gelecekte değil, bugün gerçekleşecektir. www.gunesdergisi.com / 02 Ağustos 2010

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR