ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Dıhk tan Sevindiren Açıklama

Alman Sanayi ve Ticaret Odaları (DIHK), Ekonomik Kriz Döneminin Geride Kaldığını Bildirdi.

 

Alman Sanayi ve Ticaret Odaları (DIHK), Alman ihracatında bu yıl yüzde 11 oranında büyüme beklendiğini açıklarken, ekonomik kriz döneminin geride kaldığını bildirdi.

 

DIHK Dış Ticaret Başkanı Axel Nitschke Alman ihracatında bu yıl için öngörülen büyük artış, 2009 krizi ardından güçlü bir iyileşme olduğunu gösterdiğini anlattı. Deutche Welle’ye göre, büyümenin önümüzdeki yıl da düzenli bir şekilde devam etmesini beklediklerini anlatan Nitschke, “Alman ihracatı 2011 yılında da yüzde 8 le güçlü büyüme kaydedecek. 2011 de, 2008 yılında kaydedilen rekor ihracat rakamlarına yaklaşılmış olacak" dedi.

 

DIHK, Almanya ihracattaki iyileşmeye rağmen 2010 ve 2011 yıllarında, geçen yıl Çin e kaptırdığı "dünya ihracat şampiyonu" unvanını geri almasının beklenmediğini bildirdi. Çin’in, ihracat alanında Almanya dan daha büyük bir büyüme kaydettiği için, aradaki farkın daha da açılmasının beklendığı belirtildi. Bunun yanı sıra Çin’in Almanya nın en fazla ithalat yaptığı ülke konumuna geldiğini hatırlatıldı.

 

DIHK Dış Ticaret Başkanı Axel Nitschke, Çin den artık sadece tekstil ürünleri ve Oyuncak gibi düşük fiyatlı ürünlerin değil, elektronik aletler ve makineler gibi teknolojik ürünlerin de ithal edilmeye başlandığına dikkat çekti. Şimdiye kadar Almanya için en önemli ithalat ülkesinin Hollanda olduğu vurgulandı.

 

Son açıklamalara göre, Almanya da ihracatın yanında ithalatta da yüzde 10 artış bekleniyor. Avrupa?da ihracata dayalı ekonomisi nedeniyle sürekli eleştirilen Almanya’nın ithalattaki artışının iç talepteki artıştan kaynaklandığı belirtildi. Her 1 euro’luk ihracat için 40 cent tutarında ithalat yaptığı hesaplandı.

 

Almanya’da özellikle tıbbı teknoloji, makine parçaları ve otomobil ihracatı yapılırken ihracatın ithalata üstünlüğünün önümüzdeki yıllarda da devam etmesi bekleniyor. Alman Sanayi ve Ticaret Odaları nın dış ticaret başkanı Axel Nitschke ye göre önümüzdeki yıllarda ihracattaki büyümenin tetikleyicisi ise çevre teknolojileri, yani rüzgâr ve güneş enerjisi gibi çevre dostu enerji sistemleri olacak.

 

Dış Ticaret Odalarına göre Alman ihracatının küresel Mali krizin ardından bu kadar hızla toparlanmasında en büyük pay ise Endonezya ve Brezilya gibi gelişmekte olan ülkelerin. Avrupa ülkelerinin en önemli ticaret ortaklarından ABD ile ekonomik ilişkileri giderek daha belirsiz bir karaktere bürünürken, Güneydoğu Avrupa ve Güney Amerika sanayinin modernleştirilmesi için büyük yatırımlar yapıyor. Bu yatırımlardan en önemli kazanımı ise Alman makine sanayisi sağlıyor.

 

Axel Nitschke, Avrupa ülkeleri için en güçlü dinamiğin Türkiye ve Ukrayna olacağı tahmin ettiklerini ekledi.

 

Alman Dış Ticaret Birliği Başkanı Anton Börner da son verilere dayanarak ihracat ve ithalattaki iyileşmenin beklenenin üzerinde olduğunu belirtti. Federal Ekonomi Bakanı Rainer Brüderle de, ihracatın artmasından memnun olduklarını açıkladı. (Doğan Haber Ajansı) 11 Ağustos 2010

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR