ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Greenpeace: Nükleer santrallerindeki stres testleri "sulandırılıyor" 

AB üyeleri Japonya`daki deprem ve tsunami felaketinin ardından Fukuşima santralinde görülen nükleer sızıntı üzerine nükleer santrallerde yapmayı kararlaştırdıkları stres testinde uygulanacak kriterleri belirledi.

 

AB Komisyonu`nun enerjiden sorumlu üyesi Günther Oettinger, düzenlediği basın toplantısında, 1 Temmuz`dan itibaren AB`deki aktif 143 nükleer santralde gerçekleştirilecek stres testinde doğal felaketlere ve kazalara dayanıklılığın ölçüleceğini bildirdi.

 

AB Komisyonu, bu konuda yetki üye ülkelerde olsa da nükleer güvenliği artıracak yatırımların zor ya da çok masraflı olması halinde, testlerden başarısız çıkan santrallerin kapatılmasını istedi.

 

Çevre örgütü Greenpeace ise İngiltere, Fransa ve Çek Cumhuriyeti başta olmak üzere AB üyelerini nükleer stres testini "sulandırmakla" suçladı. Greenpeace’e göre testler taraflı olacak, acil durum planlarını kapsamayacak ve terör tehdidine güvence getirilip getirilmediği konusunda bize bir şey söylemeyecek.

 

İsviçre, tüm nükleer santrallerini kapatıyor

İsviçre hükümeti ise  tüm nükleer santrallerini kapatacağını açıkladı. Hükümet, ülkedeki 5 nükleer santralin devreden çıkarılacağını bildirdi. Karar, İsviçre`deki nükleer santrallerin 50. yılını doldurduktan sonra santrallerin kapatılmasını öngörüyor. Hükümetin kararı, İsviçre`de nükleer santrallerin 2019 ila 2034`te kapatılması anlamına geliyor.

www.geleceginenerjisi.com

26.05.2011

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR