ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Ege Üniversitesi`nin güneş arabası Formula G için hazır

Ege Üniversitesi (EÜ) Güneş Enerjisi Enstitüsü tarafından hazırlanan güneş enerjili araba, rektörlük bahçesinde düzenlenen törenle tanıtıldı.

 

11-17 Temmuz 2011 arasında Pınarbaşı Ülkü Yarış Pisti’nde düzenlenecek TÜBİTAK Formula G Güneş Arabaları Yarışı`nda EÜ`yü temsil edecek olan araç tam not aldı. Aracın son derece güçlü özelliklere sahip olduğunu belirten EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atilla Silkü, “Formula G yarışlarında son derece iddialıyız. Ar-Ge’ye dayanan bilgiler, toplumla paylaşılmalıdır. Güneş Enerjisi Enstitümüz`de uzun süren çalışma sürecinin sonunda, mükemmel bir güneş arabası hazırlandı. Emeği geçen Ege Güneş Arabası ekibine teşekkürlerimizi sunuyoruz.” dedi. EÜ Genel Sekreteri Bülent Özkan da projede emeği geçenlere teşekkür etti.

 

`HEDEFİMİZ ULUSLARARASI YARIŞLAR`

Gelecek yıl uluslararası güneş arabası yarışlarına katılmayı hedeflediklerini belirten EÜ Güneş Enerjisi Enstitüsü Enerji Teknolojileri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Günnur Koçar ise, “Güneş arabasının yapım aşamasında bir öğrenci topluluğu oluşturduk. Yarışlara, özellikle kendi tasarımımız olan bir arabayla katılmak istedik. Bu güçlü arabanın hazırlanmasında EÜ Yenilenebilir Enerji Topluluğu ve Ege Güneş Arabası ekibindeki bütün arkadaşlarımız büyük özveriyle çalıştı. Sonunda ortaya son derece güçlü ve tasarım harikası bir araç çıktı. Diğer üniversitelerinkinden ayıran en önemli özelliği, tasarımının tamamen bize ait olmasıdır. Ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerinden oluşan ekibimiz, tasarım için bir patent başvurusu yaptı. Aracımızın laminasyon işlemlerini de tamamen kendimiz yaptık. Rakip olmamıza rağmen bilgi paylaşımını devam ettirmek adına EÜ olarak diğer üniversitelerin araçlarının laminasyon işlemini de biz yaptık. Şu anda diğer üniversitelerde güneş arabası için çalışan bazı öğrenciler, enstitümüzde staj yapıyor. Rakiplerimizle de birlikte çalışmaktan büyük zevk alıyoruz“ şeklinde konuştu. Tanıtımın sonunda, arabanın sponsorlarına plaket verildi.

 

EÜ Güneş Arabası`nın en önemli bölümünü, tamamen silisyumdan yapılan ve plaka üzerine kaplanan ışık plakaları (PV) oluşturuyor. ABD’den getilen PV’lerin her biri 0,5 volt üretiyor. Arabanın üzerinde, 410 tane PV bulunuyor. Dört ayda yapılan araçın uzunluğu 5 metre, eni 1,80 metre. Yaklaşık 1,3 kw enerji üretiyor, saatte 80 km. hıza çıkabiliyor.

İzmir (CİHAN) 08 Temmuz 2011

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR