ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Bu ev enerjisini güneşten alıyor

`Akıllı Ev`, duvarlarındaki yüzlerce sensör sayesinde güneş ışınlarını depolayıp gerektiğinde evin tüm enerji ihtiyacını karşılıyor.

 

Elektrik faturasının gelmediği evde temiz hava da eksik olmuyor.

Rusya`nın başkenti Moskova`da inşa edilen akıllı ev, tüm enerjisini güneşten alıyor. Gün içinde güneşten aldığı enerjiyi duvarlarında ve çatısında bulunan yüzlerce sensör sayesinde depolayan ev, gece boyunca tüm enerji ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

 

"Aktivni Dom" projesinin ilk evinin görünüşte diğerlerinden farkı yok. Tüm bina ise bilgisayar programı ile kontrol ediliyor. Tek düğme ile sıcaklık, ışıklar, sıcak su ve nem oranı ayarlanabiliyor. Evde yaşam ise mümkün olan en üst konforda organize edildi. Proje yöneticilerinden Vera Leonova, ürettikleri evin en önemli avantajının 24 saat taze hava ve gün ışığında aydınlık sağlamak olduğunu söylüyor. Bu iki avantajın da insan sağlığına olumlu katkısı olduğuna değinen Leonova, "İnsanlar temiz hava ve doğal ışıkla daha sağlıklı yaşayabilirler." diyor. Akıllı binaya yerleştirilen sensörler sürekli olarak evdeki temiz havanın da kontrolünü yapıyor. Alişa Dunayevskaya ve ailesi, deney amacıyla böyle bir evde yaşamlarını sürdürüyor.

 

Dunayevskaya, güneş enerjisi ile çalışan akıllı bir evde yaşamanın kendileri için ilginç olduğunu ifade ediyor. Akıllı ev projesi, ailelerin taleplerine göre şekillenebiliyor. (Zaman)

www.risalehaber.com

06.10.2011

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR