ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

İspanya, rüzgara yönelik yasa tasarısını tartışıyor

İspanya Rüzgar Enerjisi Birliği (AEE) Meclis’ten yeni yasanın geçmesi ile birlikte ülkede 2020 yılına kadar rüzgar sektöründe gerçekleştirilecek yatırımların bugünkü rakamlara göre yüzde 69 oranında azalma göstereceği konusunda uyarıda bulundu.

 

Hayata geçirilmesi planlanan düzenlemeye göre, alım garantileri yüzde 40 oranında azaltılacak. AEE’ye göre, 2015 yılına kadar karlı çalışabilecek olan rüzgar çiftlikleri sadece 2 bin 800 yıllık çalışma saatinden fazla faaliyette bulunanlar olacaklar. Şu anda İspanya’da rüzgar çiftlikleri yılda ortalama 2 bin 100 saat faaliyet gösteriyorlar.

 

AEE’nin tahminlerine göre, Katalonya ve Kastilya Leon eyaletlerinin her biri 2020 yılına kadar 2 milyar Euro yatırım kaybına uğrayacaklar. Tahminlere göre, eğer rüzgar sektöründe planlanan kapasite hayata geçirilebilirse 2009 yılında 35 bin olan istihdam 2020 yılında 43 bine ulaşabilir. Bunun tersi olarak eğer, yasa Meclis’ten geçerse sektörün yaklaşık yarısı kadar yani 16 bin 500’e yakın iş kaybı söz konusu olacak.

Detaylı bilgi: Spanish Wind Energy Association

www.geleceginenerjisi.com

20 Ekim 2011

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR