ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Rüzgarda offshore dönemi

New Energy Finance’a göre, 2020 yılında küresel rüzgar enerjisi projelerine 84.7 milyar dolar harcanırken, bunun 55 milyar dolarını offshore rüzgar çiftlikleri temsil edecek. Offshore ile ilgilenen büyük enerji şirketleri ise batı yerine doğuda yatırımı tercih ediyorlar.

 

Bloomberg New Energy Finance’a göre, rüzgar türbini ve diğer malzeme alımları bu sene 2011’e kıyasla yüzde 18 gerileyecek ve beş sene boyunca 2011 seviyesine yükselmeyecek.

 

2012 yılında rüzgar enerjisi hisselerine yönelik sermaye yatırımlarının 60.8 milyar dolar olacağına yer veren araştırma, 2011 yılındaki yatırımların 74.6 milyar dolar olduğunu da hatırlatıyor.

 

Raporda yer alan bir diğer bilgi ise, yeni kapasite kurulumlarında yüzde 13 gerileme yaşanacağı. New Energy Finance Rüzgar Analisti Justin Wu’ya göre 2012 yılında 47 GW’lık yeni rüzgar enerjisi kapasitesi kurulacak ve bu oran 2019’a kadar değişmeyecek.

 

Çin’in en büyük rüzgar türbini üreticisi Sinovel Wind Group Co, 2011 yılında kar oranlarında yarı yarıya gerileme beklediğini ifade etti.

 

Öte yandan, offshore rüzgar piyasası ise büyümeye devam ediyor. Offshore rüzgar çiftliklerine yönelik yatırımların bu sene yüzde 44 artarak, 8.5 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Böylece offshore rüzgar sektörü sekizinci yıl arka arkaya büyümüş olacak. New Energy Finance’a göre, 2020 yılında küresel rüzgar enerjisi projelerine 84.7 milyar dolar harcanırken, bunun 55 milyar dolarını offshore rüzgar çiftlikleri temsil edecek.

 

2012 yılında 2 GW’lık offshore rüzgar çiftliği kurulması beklenirken, bu oran 2020 yılında 12 GW’a yükselecek.

 

General Electric geçtiğimiz Aralık ayında İsveç’in Gothenburg Limanı’na bir çiftlik kurarken, Siemens AG (SIE) 2011 yılında toplamda 1.4 GW’lık güce ulaşan altı offshore rüzgar çiftliği ihalesini kazandı.

 

Standart&Poors Analistlerinden Ankit Jain, Bloomberg New Energy’ye yaptığı açıklamada, büyük enerji şirketlerinin offshore rüzgar enerjisi sektöründe batıdan çok doğuya yatırım yapmakla ilgilendiklerini kaydediyor.

www.geleceginenerjisi.com

26.01.2012

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR