ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Güneş Elektriği Uzmanları Antalya’da Toplanıyor

Türkiye’de önümüzdeki yıllarda kullanımı giderek artacağı tahmin edilen güneş enerjisinden elektrik üretimiyle ilgili olarak düzenlenecek Uluslararası SolarTR-2 Güneş Elektriği Kongre ve Sergisi, 7-9 Kasım 2012 tarihlerinde Antalya Dedeman Otel’de gerçekleştirilecek.

 

Ulusal FotovoltaikTeknoloji Platformu (UFTP), Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Antalya Büyükşehir Belediyesi (ABB), Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB), Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü (EÜ-GEE), Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin (GÜNAM) işbirliğinde Antalya’da düzenlenecek etkinliğe ABD, Almanya, İngiltere, Almanya, Fransa, İsrail, İtalya, Japonya, Mısır, İran, Belçika, İsviçre, Filistin’den 40 ve ülkemizden de 60 konuşmacı katılacak.

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak’ın açılış konuşmasını yapacağı kongrede Yerel Yönetimler Oturumu, Sürdürülebilirlik ve Yenilenebilirlik ile “Güneş Enerjisi Sistemlerinde Şebeke Bağlantısı” konulu iki adet seminer de düzenlenecek. Etkinlik süresince açık kalacak olan sergi alanında, katılımcılar sektör temsilcileri ile bir araya gelme şansı yakalayacak.

 

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, “Güneş enerjisi potansiyelinin 380 milyar kWh/yıl olduğu Türkiye’de, güneş enerjisinden üretilen elektriğin maliyeti ile fosil yakıt kullanılarak üretilen elektrik enerjisi maliyetleri rekabet edebilir duruma gelmiştir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretiminde kullanılması imkanını veren kanunun uygulanmaya başlanacağı önümüzdeki günlerde Ticaret ve Sanayi Sektörlerinin temel ihtiyacı olan elektriği, güneş enerjisinden sağlayarak, ülkemize ekonomik ve çevresel avantajların sağlanacağını biliyoruz. Bu kongrede güneş enerjisinden elektrik üretme konusunu tüm yönleriyle ele alacağız” diye konuştu.

 

Budak kongrede ayrıca, güneş veriminin yüksek olduğu Akdeniz ve Ortadoğu Ülkeleri’nde bu sistemlerin kullanılması konusunda, ilgili bilim insanları ve özel sektörün bilgi paylaşımı ile teknoloji transferlerine ortam oluşturacağını kaydetti. Budak, “SOLARTR-2 etkinliğinin Antalya’da yapılmasının bölge için önemli yatırımlara da vesile olacağını düşünüyorum” dedi.

www.haber3.com

05 Kasım 2012

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR