ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

``Çin hayatta kalacaklara karar veriyor``

Çin Kalkınma Bankası güneş paneli üreticisi JinkoSolar şirketine 1 milyar dolarlık finansman sağladı.

 

Çinli güneş paneli üreticisi JinkoSolar`ın Çin Kalkınma Bankası`ndan 1 milyar dolarlık finansman sağladığı açıklandı.

 

Şirketin İsviçre`deki merkezinde konu ile ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan şirketin Jinko Solar Yönetim Kurulu Başkanı Li Xiande bu anlaşmanın Çin hükümetinin sektördeki çöküntü döneminde belirli üreticilere destek sağlama çabasının bir parçası olduğunu söyledi.

 

Li Çin hükümetinin bu destek için JinkoSolar`ı seçme nedeni olarak ise sağlıklı bir bilançoya sahip olmaları ile sektördeki düşüş döneminde güçlü iş geliştirme yönetimleri olduğunu iddia etti.

 

Bununla birlikte Li`ye göre güneş paneli üreticileri arasındaki rekabette teknoloji, maliyet ve marka değeri bakımından avantajlı olanlar hayatta kalabilecek iken en büyük üretici hayatta kalmayabilir.

 

Li Xiande açıklamasında ayrıca 5 yıllık süre içerisinde elde edecekleri bu kaynağı ise Almanya, İspanya ve İtalya`da güneş enerjisi santralleri yatırımlarında değerlendirecekleri bilgisini verdi.

 

Bazı analistlere ise göre sağlanan bu kredi aynı zamanda Çin`in aşırı üretim kapasitesine ulaşan ve hükümet tarafından konsolidasyonun teşvik edildiği güneş paneli sektöründe kimin hayatta kalacağına yönelik yapılan seçimlerin ilk göstergesi.

 

Dünyanın sekizinci büyük güneş paneli üreticisi olan JinkoSolar`ın yıllık üretim kapasitesi ise 1.2 GW seviyesinde.

www.yesilekonomi.com

02.01.2013

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR