ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Fransa`da artan elektrikli araç talebi altyapı kaygılarını arttırıyor

Ülkede elektrikli araçların yaygınlaşması ülkenin elektrik şebekesine ek yük getirebilecek.

 

Elektrikli araç kullanımının gerek ülke hükümeti tarafından teşvik edilmesi gerek ise Renault gibi otomobil üreticilerinin daha uygun fiyatlı modellerini piyasaya sürmesi ile yaygınlaşan Fransa`da alt yapının bu değişime uyumlu olup olmadığı konusunda kaygılar bulunuyor.

 

Reuters haber ajansının görüştüğü ülkedeki elektrik dağıtım şirketi RTE’nin Ar-Ge biriminin başındaki Olivier Grabette bu kaygıları dile getirdi.

 

Grabette en iddialı senaryoda 2020 yılında ülkede 2 milyon elektrikli aracın bulunmasının hedeflendiğini hatırlatırken, bu rakama ulaşılması halinde ülkenin elektrik tüketiminin yüzde 1 ila 3 oranında artabileceğini söyledi.

 

Olivier Grabette`e göre bu rakam çok önemli bir artış anlamına gelmeyecekse de bu talebin karşılanmasının iyi yönetilmesi gerekiyor zira bu araçların tamamının en yavaş cihazlar kullanılarak bile aynı anda şarj edildiği takdirde ülkenin pik talebine 3-6 GW arası yük getirebilir. Bu durum ise elektrik kesintileri, pik üretim maliyetinin ve karbondioksit salımlarının yükselmesi ile yüksek maliyetli altyapı inşa ihtiyaçlarına neden olabilir.

 

ABD`de yapılan bir araştırmada elektrikli araç sahiplerinin araçlarını yoğun olarak konutlarda elektrik talebinin en yüksek olduğu saatlerde ve aynı zaman diliminde şarj ettiğini ortaya koymuştu.

 

Avrupa`nın en büyük elektrik ihracatçısı olan aynı zamanda ısınma ihtiyacının önemli oranda elektrik ile sağlandığı ülkede elektrik talepleri kış aylarının akşam saatlerinde zirve yaparken, geçen kış oluşan talep nedeni ile ülke elektrik ithal etmek zorunda kalmıştı.

www.yesilekonomi.com

28.03.2013

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR