ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Lisanssız başvuruları geçici olarak durduruldu

EPDK, elektrik dağıtım şirketlerinden gerekli mevzuatların güncellenmesine kadar lisanssız elektrik üretimi başvurularını kabul etmemesini istedi.

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından elektrik dağıtım şirketlerine gönderilen bir yazı ile lisanssız elektrik üretimi için yapılan başvuruların, yönetmelik ve tebliğ güncelleme çalışmaları nedeni ile geçici olarak kabul edilmemesi istendi.

 

Kurum tarafından 8 Mayıs 2013 tarihinde şirketlere gönderilen yazıda 30 Mart 2013 tarihinde yürürlüğe giren 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nun lisanssız yürütülebilecek faaliyetler başlıklı 14. Maddesinin birinci fıkrasında lisans alma ve şirket kurma yükümlülüğünden muaf faaliyetlerin düzenlendiği belirtildi.

 

Yazıda bununla birlikte aynı maddenin dördüncü fıkrasında ise ‘’Bu kişilerin sisteme bağlanmasına ilişkin teknik usul ve esaslar ile satışa, başvuru yapılmasına ve denetim yapılmasına ilişkin usul ve esaslar Kurum tarafından çıkarılan yönetmelikle düzenlenir.’’ ifadelerinin geçtiği hatırlatıldı.

 

EPDK’nın yazısının devamında ise şu ifadelere yer verildi;

``Bu itibarla Kurumumuz tarafından Kanun kapsamında lisanssız elektrik üretimine ilişkin ``21/07/2011 tarihli 28001 sayılı Resmi Gazete`de yayınlanan ‘’Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik’’ ile 10/03/2012 tarihli 28229 sayılı Resmi Gazete`de yayımlanan ‘’Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmeliğin Uygulanmasına Dair Tebliğ’’ hükümlerinde gerekli değişikliklerin yapılması ve uygulamada karşılaşılan sorunların çözümü amacıyla düzenleme yapılması çalışmalarına devam etmektedir.

 

Sonuç olarak hukuki sonuç doğmasına mahal vermemek amacıyla Kurumumuz tarafından yukarıda bahsedilen ikincil mevzuat çalışmalarının tamamlanarak Resmi Gazete`de yayımlanmasına kadar, lisanssız elektrik üretimine ilişkin işlem tesis edilmemesi gerekmektedir.``

 

30 Mart 2013 tarihinde yürürlüğe giren Elektrik Piyasası Kanunu ile lisanssız elektrik üretimindeki 500 kW’lık sınır 1 MW’a çıkmıştı.

www.yesilekonomi.com

16.05.2013

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR