ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

LED’le tasarruf Ankara’da başladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “LED ampül kullanarak, Türkiye’nin toplam aydınlatmasında her yıl yaklaşık 600 milyon liralık bir tasarruf edilebilir. Ankara’da İnönü Bulvarı, Dikmen ve Muhsin Yazıcıoğlu caddesi gibi bölgelerde pilot çalışmalar yapıldı” dedi.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin toplam aydınlatması düşünüldüğünde 6 milyon adetlik armatürde her yıl yaklaşık 600 milyon liralık bir tasarruffun oluşacağını söyledi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Yıldız, Ankara’da İnönü Bulvarı, Dikmen ve Muhsin Yazıcıoğlu caddesi gibi bölgelerde pilot çalışmaların yapıldığını hatırlatarak, “TBMM’yle Enerji Bakanlığımız arasındaki bulvarın aydınlatılmasında yaklaşık yüzde 41’lik bir tasarruf söz konusu oldu. Bazı bölgelerde yüzde 50’lere varan tasarruf oranlarına ulaşıldı” dedi.

 

600 MİLYONLUK TASARRUF

Türkiye çapında ciddi bir tasarruf oranına ulaşılacağını vurgulayan Yıldız, “Türkiye’nin toplam aydınlatmasını düşünürsek 6 milyon adetlik armatürde her yıl yaklaşık 600 milyon liralık bir tasarruftan bahsediyoruz” diye konuştu. Yıldız, söz konusu çalışmaları yaygınlaştıracaklarını bildirerek, “Uygun bir finansman modeli ile bütün elektrik dağıtım hizmetlerinin özelleştiği bölgelerde o yatırımcılarımızla dağıtım şirketi sahiplerini bir araya getireceğiz. Ve uygun bir yapıyla bunu Türkiye’de sağlamış olacağız” ifadelerini kullandı.

 

ÖNCE ESKİLER DEĞİŞECEK

Yıldız, yapılan çalışmaların LED ampuller için gerçekleştirilen harcamaların kendisini 4 yıl içerisinde amorti ettiğini gösterdiğine dikkat çekti. Yatırımcıların konuya ilişkin 2-3 finansman modeli üzerinde durduğunu ifade eden Yıldız, “Yatırımcılar, enerji verimsizliğinden kaynaklanan fonları bu işin finasmanında kullanmayı düşünüyor. Aslında akıllıca da birşey. Bu aslında başkasının cebine girmeyen ama bizlerin cebinden çıkan bir paraydı. Verimsizliği verimli hale getirdiğimizde bu işin finansmanı da sağlanmış olacak” değerlendirmesinde bulundu. Yıldız, armatürleri değiştirmeye eskilerden başlayacaklarını dile getirdi.

 

TÜRKİYE’DE ÜRETİLECEK

Bakan Yıldız, enerji sektörü ile ilgili bütün işlerde yerli sanayiyi harekete geçirmek istediklerini söyledi. Rüzgar santrallerinden, güneş enerjisi panellerine, LED’lerden diğer enerji uygulamalarına varıncaya kadar ürünlerin Türkiye’de üretilmesini zorunlu kıldıklarını belirten Yıldız, konuşmasında şunlara değindi:

 

“Her hangi bir yatırımcı eğer buraya gelip yalnızca bize LED’ini satmak isterse bunun doğru olmadığını kendilerine iletiyoruz, onlar da yatırım kararları alabileceklerinden bahsediyorlar. Şu anda yerli firmalardan seri üretime geçme safhasına gelmiş fabrikalarımız var. Bu da Türkiye sanayisi için önemli bir nokta. Biz enerji sektörüne ilişkin cari açığı azaltmaya yönelirken aynı zamanda yatırımların da yerli kaynaklar haline gelmesine çalışıyoruz. Türkiye, 2023 yılı hedeflerine diğer çalışmlarıyla birlikte bütün armatürlerini değiştirmiş ve bunların finansman ve amortismanlarını tamamlamış olarak girmiş olacak.”

www.hurriyet.com.tr / ankara

05.07.2013

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR