ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Güneş Panelleri Artık Daha Verimli

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından güneş enerjisi panelleri sisteminde, güneşten gelen ışınların daha verimli kullanılmasını sağlayan proje geliştirildi.

 

İEÜ`den yapılan yazılı açıklamaya göre, Fen Bilimleri Enstitüsü, güneş enerjisinin daha verimli kullanılması için geliştirip uyguladığı projede, güneş panelleri kurulurken sadece sıcaklığa ve bulutlara bakılmayacak. Ayrıca nem ile rüzgar hızı ve yönü de göz önünde bulundurulacak.

 

"Güneş Enerjisi Yatırım Optimizasyonu ve Projelendirme Aracı" adlı proje ile güneşten gelen ışınlar, dünyaya daha efektif ve daha temiz enerji sağlayacak. Proje, güneş panellerinin en verimli şekilde kullanılmasının da yolunu açacak.

 

Açıklamada görüşlerine yer verilen İEÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Murat Aşkar, güneş panellerine yönelik bugüne değin "Güneşlilik" ve "Sıcaklık" parametrelerinin bilindiğine çalışma sonucunda "Nem" etkisinin de ortaya çıkartıldığına dikkati çekti.

 

Prof. Dr. Aşkar, proje testlerinin 2 yıl boyunca sürdüğünü belirterek, "Ankara ve İzmir Tekeli`de bulunan İzmir Ticaret Odası Organize Sanayi Bölgesi`nde güneş enerji test tesisleri kurduk. Bu alanlarda tek ve çift yönlü olarak güneşi işleyen paneller kuruldu. Güneş ışınlarının eğimine ve yönüne göre bu paneller sürekli kontrol edildi. Bu tesislerde kullanılan 9 firmaya ait 12 değişik güneş panelinin, değişik hava koşulları altında enerji üretim karakteristikleri elde edildi" ifadelerini kullandı.

 

Teorik bilgilerin sınandığını ve güneş ışınlarından en verimli nasıl yararlanılabileceğinin ortaya çıkarıldığını ifade eden Aşkar, test santrallerinin yanına konulan yerel meteoroloji istasyonlarıyla da ayrıntılı hava durumu ölçümlerinin yapıldığını bildirdi. Proje kapsamında özellikle havanın bulutlu olduğu dönemde güneş enerjisinden yararlanma performanslarının değiştiğine değinen Aşkar, çalışmayla birden fazla verimlilik derecesi artmış model belirlediklerini kaydetti. İzmir (AA)

www.haberler.com

21.07.2013

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR