ELEKTRİK ÜRETEN OTOPARK

Gediz Üniversitesi, kendi elektriğini rüzgar ve güneşten karşılayacak. Bu amaçla öğrenci otoparkına hibrit santral kuruluyor. İZKA’nın da desteklediği bu çevreci proje tüm Türkiye’ye örnek olacak.

Gediz Üniversitesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına yönelik bilimsel çalışmalarını çevreci bir projeyle taçlandırıyor. Seyrek’teki kampüse, rüzgar ile güneşin birlikte kullanılarak bu 2 kaynaktan kesintisiz ve daha verimli elektrik elde edilmesini sağlayan hibrit santral kuruluyor.

 

İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı kapsamında 1 milyon TL ile desteklediği proje toplam 2.2 milyon TL’ye mal olacak. Öğrenci otoparkının üzeri yaklaşık 3 bin metrekarelik güneş panelleriyle kaplanacak, ayrıca rüzgar türbini yerleştirilecek. Güneş ve rüzgar enerjisi birleştirilerek saatte 500 kilovat elektrik elde edilecek. 50 bin metrekare kapalı alana sahip kampüsün tüm elektrik ihtiyacının yarısı bu hibrid santral sayesinde karşılanacak. Bu alanda ülkemizin sayılı yatırımlarından biri olacak doğa dostu tesis, araştırma ve eğitim laboratuvarı olarak da kullanılacak.

 

ÖNCÜ BİR ADIM ATILDI

Gediz Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Turan Batar, hibrit santral kurarak bu alanda öncü bir adım attıklarını açıkladı. İki ay içinde tamamlayıp düğmeye basacaklarını dile getiren Prof. Dr. Batar, şunları söyledi: “Güneş ve rüzgardan genellikle ayrı ayrı santraller yardımıyla elektrik elde ediliyor. Hibrit santral sayesinde ise her 2 kaynaktan aynı anda, daha etkin şekilde elektrik üretmek mümkün. Geliştirdiğimiz yeni projeyle işte bunun yolunu açacağız. Aynı zamanda kampüsümüzdeki otoparkı daha işlevsel hale getirmiş, araçları olumsuz iklim koşullarından korumuş olacağız. Ülkemize kazandıracağımız yeşil kampüs, yenilenebilir kaynakların değerlendirilmesinde de örnek teşkil edecek, benzer girişimleri özendirecek. Ülkemizin sahip olduğu çevreci kaynakların ekonomik değere dönüştürülmesinde Gediz Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi olarak öncülük üstlenmeye devam edeceğiz.” (İHA)

www.milliyet.com.tr

13.09.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR