ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Elektrikli otobüs görücüye çıkıyor

Raylı sistem, ticari araç tasarımı ve üretiminde yaptığı yatırımlarla bilinen Bozankaya, Almanya`nın Hannover kentinde düzenlenecek IAA Ticari Araçlar Fuarı’nda yeni bir aracını tanıtacak.

 

Toplu taşımacılık alanında yeni bir çözüm olan elektrikli otobüsler, Bozankaya yerli yatırımı ile gözleri Türkiye`ye çevirecek.

 

Raylı sistem ve ticari araç tasarımında önemli Ar-Ge yatırımları yaparak, yerli üretimi ile ön plana çıkan Bozankaya, 25 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında Hannover`de düzenlenecek olan IAA Ticari Araç Fuarı`nda yeni elektrikli otobüsünü dünyaya tanıtacak. E-Bus lansmanını özellikle global arenada yapmayı tercih eden Bozankaya, E-Bus ile IAA 2014`e imzasını atacak.

 

Günümüzde kullanılan diğer toplu taşıma araçları ile karşılaştırıldığında Bozankaya`nın üretimi olan E-Bus; enerji tüketimi, çevreye duyarlılık ve verimlilik ile dikkat çekiyor. Akü sistemi, Bozankaya GMBH tarafından geliştirilen E-Bus`ın üretimi ise Bozankaya A.Ş. tarafından yapılıyor. Elektrikli otobüslerde en önemli konu olan Akü sistemi, Avrupa ve Amerika`da toplu taşımacılıkta kullanılan ve dayanıklılık gerektiren sistemler için merkez haline gelen Bozankaya GMBH tarafından geliştirilmiştir.

 

Bozankaya`nın IAA 2014`te lanse edeceği E-Bus; şarj edilebilir elektrik (akü) ile çalışan, 10.7 m uzunluğunda, üç kapı sayesinde hızlı yolcu indirme-bindirme olanağı sağlayan, süper alçak tabanlı, 25 kişi oturma kapasiteli, çevreci, sessiz, ekonomik, verimli bir şehir içi otobüsü olarak birçok çözümü bir arada sunuyor.

 

Bozankaya Genel Müdürü Aytunç Günay, fuar öncesi yaptığı açıklamada; "Bozankaya`nın tasarımı ve üretimi olan E-Bus için üç yıldır çalışıyoruz. Bildiğiniz gibi elektrikli otobüslerde Akü sistemi oldukça önemli. Bozankaya E-Bus`ın akü sistemi, Almanya`da bulunan diğer bir Ar-ge merkezimiz Bozankaya GMBH tarafından çok özel bir sistem ile geliştirildi. E-Bus toplu taşımacılık alanında çok önemli bir adım. Bu nedenle özellikle ticari araçlar alanında dünyanın en önemli buluşması olan IAA`da aracımızın lansmanını yapmaya karar verdik. E-Bus aracımız ile global bir açılım yaparak Türkiye`ye de dikkatleri çekeceğimize inanıyoruz," dedi.

 

Şehir içi ulaşımında sıfır emisyon ile çevreci bölgeler oluşturulması, şehir içi dur-kalkın sık olduğu bölgelerde verimliliği arttırması ve güç kaybı yaşanmadan yüksek performans sunması ile ön plana çıkan Bozankaya E-Bus, birçok avantaj sunuyor. Ayrıca E-Bus, yolculuk esnasında rahatsız edici motor sesini ortadan kaldırdığı ve güzergah boyunca çevre için de sessiz bir ortam sağladığı için modern şehir hayatına uyum sağlıyor. Yakıtta dışa bağımlılığı azaltacak şekilde yüksek oranda tasarruf sağlayan E-Bus, ekonomik toplu taşımacılık çözümü oluyor. Süper alçak tabanı ile E-Bus, yolcular için konfor ve güvenlik sunuyor.

 

E-Bus, 200 kWh Li Yttrium Iyon aküler ile minimum 200 km üzerinde menzil sağlıyor. EBS, ECAS, yana yatma, ön ısıtıcı, hız kontrollü servo direksiyon gibi seçenekler standart olarak sunuluyor. Elektrikli araç şarj istasyonlarında şarj edilebilmekle birlikte, acil durumlarda doğrudan 380V bağlanıp, başka hiçbir cihaza ihtiyaç duymadan araç şarj edilebiliyor. Batarya miktarı güzergah uzunluğuna bağlı olarak arttırılabiliyor.

 

Bozankaya IAA 2014`ün yanı sıra eş zamanlı olarak yine Almanya`da düzenlenen raylı sistemler fuarı Innotrans 2014`e de katılıyor. Bozankaya, Innorans 2014`te yüzde 100 alçak tabanlı olarak ürettiği yerli tramvayı ve 4 Milyon Euro A-Ge yatırımı ile geliştirdiği Türkiye`nin ilk Trambus`ü ile görücüye çıkacak.

www.sabah.com.tr / otomobil

18 Eylül 2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR