TOKİ rekora gidiyor ...

 

Toplu Konut İdaresi nin (TOKİ) yaptığı konutlarla rekora gittiğini ifade eden Özak, “TOKİ 6 yılda 300 bin konut yaptı. Bunların 250 bin adetini hak sahiplerine teslim etti. Hedef 500 bin konut yaparak, ekonomik olarak herkesi ev sahibi yapmak ve kiracılıktan kurtarmaktır” dedi.

 

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, “Kamu ve özel sektör inşaatlarında kaliteli malzeme kullanılması ve afete karşı caydırıcı önlemler aldık” dedi. Özak, Antakya Belediye Başkanı Mehmet Yeloğlu nu makamında ziyaret ederek çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Özak, yeniden aday gösterilmeyen Belediye Başkanı Mehmet Yeloğlu nun gönlünü alarak, “Bu bayrak yarışıdır. Kırgınlık ve dargınlık yaşanmadan çalışmaları sürdürmenizi bekliyoruz” dedi.

 

Özak, daha sonra katıldığı Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Derneği Hatay Şubesi tarafından düzenlenen “Yeni Yapı Denetim Yönetmeliği Sonrasında Bir Yıllık Gelişmeler” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, 2001 yılında çıkarılan “Yapı Denetimi Yasası”nın yararlarını anlattı.

 

Kullanılan malzemeden, enerji tasarrufuna kadar tüm inşaatların denetlendiğine dikkati çeken Özak, şöyle devam etti:

 

“Bakanlığımızın denetiminde 19 ilde 850 firmada 33 bin denetçiyle kamu ve özel sektör inşaatlarında kaliteli malzeme kullanılması ve afete karşı caydırıcı önlemler aldık. Ülkemiz, birinci derecede deprem bölgesinde bulunmaktadır. Nüfusun yüzde 75 inin yaşadığı 11 büyükşehir belediyesi birinci derecede deprem bölgesinde yer alıyor. 8 yıldır 4708 sayılı yasayla yeni yapılan tüm inşaatları yakından denetliyoruz. Bu çalışmayla, Türkiye de ilk kez kaç tane konut, okul, cami, hastane gibi yerler bulunduğu dijital ortamda kayıt altına alındı. Böylece, inşaatta kullanılacak malzemeler ona göre üretilecek. Ne kadar tüketildiği saptanacak. Enerji tasarrufu sağlanması konusunda önemli veriler çıkacak.”

 

“Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında başta Marmara Bölgesi olmak üzere, afete dayanıksız ve görüntü kirliliği yaratan mekanları yıkarak yeniden inşa edilmesine destek vereceklerini” ifade eden Özak, bu konuda Maliye Bakanlığı nın desteğine gereksinim olduğunu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ın bu konuya çok önem verdiğini kaydetti.

 

TOKİ REKORA GİDİYOR

 

Toplu Konut İdaresi nin (TOKİ) yaptığı konutlarla rekora gittiğini ifade eden Özak, “TOKİ 6 yılda 300 bin konut yaptı. Bunların 250 bin adetini hak sahiplerine teslim etti. Hedef 500 bin konut yaparak, ekonomik olarak herkesi ev sahibi yapmak ve kiracılıktan kurtarmaktır” dedi.

 

Türk müteahhitlerinin yurt içinde olduğu gibi, yurt dışında da konutlar, baraj, köprü gibi büyük yatırımlara imza attıklarını ifade eden Özak, “Yurt dışında ABD ve Çin den sonra üçüncü durumda olan Türk müteahhitler, ekonomiye katkı sağladıkları gibi, Türkiye den götürdükleri elamanlarla da işsizliğin önlenmesine katkı sağlıyorlar. Şu anda 63 ülkede iş yapan ve 57 ülkede müşavirlik yapan müteahhitler bizlerin övünç kaynağıdır. Bunun yanı sıra, dünyada 225 büyük ve ünlü müteahhit firmasının 25 i başka anlamda yüzde 10 unun Türk müteahhit olması bizi gururlandırıyor. Ayrıca, Türkiye nin, cam, seramik ve çimento üretiminde de dünyada ilk 5 arasında bulunması sevindirici” diye konuştu.

 

Türkiye de 3 bin 225 belediye bulunduğuna dikkati çeken Özak, nüfusu 2 binin altına düşen belediyelerin büyük bölümünün AK Partili belediyeler olmasına rağmen, bunların iptali konusunda ısrarlı davrandıklarını, bünyelerinde mühendis, mimar bulundurmayan belediyelerin yapılaşma, kentsel dönüşüm, çevrenin korunması konusunda başarılı olamayacağını söyledi.

 

İLLER BANKASI BELEDİYE BAŞKANLARI ARASINDA PARTİ AYRIMI YAPAMAZ

 

İller Bankası nın tüm belediyelere aynı mesafede olduğunu belirten Özak, şunları kaydetti:

“AK Parti dışındaki bazı belediye başkanları, sürekli olarak biz farklı partiyiz diye İller Bankası ndan payımızı gününde alamıyoruz veya eksik alıyoruz şeklindeki açıklamaları bizi üzüyor. Her ayın 13 ile 15 i arasında tüm belediyelere hak edişlerine göre paraları gönderiliyor. Borcu olan belediyelerden yüzde 40 kesiliyor, yüzde 60 ı gününde gönderiliyor. İller Bankası, belediye başkanları arasında parti ayrımı yapamaz.”

 

Özak, Türkiye nin, Avrupa nın 6 ncı, dünyanın da 17 nci büyük ülkesi olduğunu, sürekli büyüme ve geliştiğini, kişi başına düşen gelirini arttığını, 5 yıl önce 30 milyar dolar olan ihracatın 130 milyara yükseldiğini, IMF ye olan 27 milyar dolar borcun da 7 milyar dolara düştüğünü kaydetti.

 

Konuşmalardan sonra Bakan Özak a, katkılarından dolayı Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Hatay Şubesi Başkanı Nizam Genç, plaket verdi.

 

Toplantıya, AK Parti Grup Başkan Vekili Sadullah Ergin, AK Parti Milletvekili Fevzi Şanverdi, Hatay Vali vekili Ali Muhittin Varol, Antakya Belediye Başkanı Mehmet Yeloğlu, Yapı İşleri Genel Müdürü Sefer Akkaya, İller Bankası Genel Müdür Yardımcısı Bahattin Kaptan, Tapu Kadastro Genel Müdürü Zeki Atlı, Afet İşleri Genel Müdürü Mustafa Taymaz katıldı.

 

Özak, Vali vekili Varol u ziyaretinden sonra Hatay Arkeoloji Müzesi, Habib-i Neccar Camisi, St. Pierre Mağara Kilisesi gezdikten sonra Kırıkhan Kaymakamı Mehmet Alabacak ı ziyaret edecek ve ardından Karadenizliler Derneği nin onuruna vereceği yemeğe katılacak.

hurriyet.com.tr / ekonomi

14.02.2009 A.A.

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR