ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Gaby LEVY, BERTO’nun konuğu oldu …

İsrail’in Türkiye doğumlu büyükelçisi Gaby Levy üçüncü kez geldiğe Bergama ziyaretinde Bergama Ticaret Odasının konuğu oldu. Yanındakiler ile birlikte Bergama Belediyesini ziyaretinin ardından Bergama Ticaret Odasına gelen Büyükelçi Levy BERTO Başkanı Melih Kahraman tarafından kapıda karşılandı.

 

İlk ziyaretlerinin aksine daha sakin bir sınırlı bir grup ile temaslarını yapan Levy “BERTO Başkanı Kahraman’ın odasında Bergama hakkında kısa bilgiler verdi. Levy ve beraberindekilere 1925 yılında kurulan odaları hakkında bilgi veren Melih Kahraman “Levy’nin oda bu kadar eski ise benim babam ve büyükbabamda Bergama’da ticaret ile uğraşıyordu. Mutlaka onlarda odanın üyesidir demesi üzerine BERTO Başkanı Kahraman eski üyelik kayıtlarını inceleteceğini söyledi.

 

Bergama’nın tarımsal bir ekonomik karaktere sahip olmasına rağmen geniş fırsat ve olanaklara sahip olduğunu belirten Kahraman “ilçe ve bölgemiz başta altın, granit, perlit ve son dönemlerde Kınık ilçemizde tespit edilen ve 1 milyar tonu bulduğu söylenen zengin kömür yatakları ile büyük bir yeraltı zenginliğine sahiptir.

 

İlçe ve bölgeye başta seracılık olmak üzere rüzgâr enerjisi konusunda ciddi yatırımlar girmeye başladığını söyleyen Kahraman “bölgemize binden fazla rüzgar tribünü için başvuru var. Avrupa’nın en modern ve büyük serası ilçemiz sınırları içinde” dedi

 

Kahraman bölgenin diğer büyük bir avantajının termal su ve enerji olduğunu belirterek., 1700 hektarlık bir alanda kurulacak Bergama OSB hakkında da bilgi” verdi.

www.berto.org.tr / 20 Aralık 2009

-.-

BERHAMA Hakkında

COĞRAFİ DURUM VE İKLİM

Bergama İlçesi Ege Bölgesinin kuzey batısında 37.07 kuzey, 27.12 güney enlemi arasında yer almakta olup, toplam yüzölçümü 1688 km2’dir. Kuzeyinde Madra Dağı, (en yüksek yeri Geyikli 1051 metre), güneyinde Yunt Dağı (en yüksek yeri Maya Tepesi 1344 metre), dağ silsileleri ile çevrili Bakırçay havzasında kurulmuştur. Bakırçay ovasının uzunluğu 45 km, genişliği 15 ile 20 km arasında değişmektedir. İlçe merkezinin rakımı 68 m olup, Akropol’deki yüksekliği 331 m’dir. İlçenin İzmir, Manisa, Balıkesir gibi merkezlere olan uzaklığı ortalama 100 km civarındadır. İlçenin yıllık sıcaklık ortalaması kışın 10.7º, yazın 26º ’dir. İlçemizde tipik Akdeniz iklimi hakim olup yıllık yağış ortalaması m2’ye 500 ile 600 kg civarındadır.

www.berto.org.tr

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR