ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Pakistan’da mango üretecek …

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Özilhan, Pakistan’da mango üretmeye hazırlanıyor.

 

Özilhan, “Mango günümüzün trend meyvesi. Mangonun hem suyunu hem de kendisini satacağız” dedi.

 

Efes Pilsen’le birada, Coca-Cola ile gazlı içeceklerde ve McDonald’s ile fast food sektöründe faaliyet gösteren Anadolu Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, bu kez de tropik meyve mango yatırımına hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Pakistan’a düzenlediği resmi ziyarette işadamları grubuyla birlikte yer alan Özilhan, bu ülkede mango üretmeyi istediğini söyledi.

 

Pakistan ziyaretinde Coca-Cola İçecek’in tesislerini ziyaret eden Özilhan, mango meyvesinin üretimiyle ilgili düşüncesi olduğunu, bununla ilgili bilgi edindiğini kaydetti.

 

Mango’nun günümüzün trendi olduğunu söyleyen Tuncay Özilhan, hem içecek hem de taze meyve olarak mangoyu iç pazarlara sunacaklarını kaydetti. Tuncay Özilhan, aynı zamanda mangoyu dış ticaret ürünü olarak da kullanmayı hedeflediklerini açıkladı. Özilhan, mangonun yanı sıra Pakistan’ın zengin kömür kaynaklarından faydalanarak elektrik üretilebileceğini bu konuda temaslarda bulunduğunu da sözlerine ekledi.

 

Pakistan’la ticaret hacmi 2 milyar dolara çıkıyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Pakistan’a düzenlediği resmi ziyaretten yüz milyonlarca dolarlık yeni ticaret anlaşmaları çıktı. İki ülke 700 milyon dolar olan ticaret hacminin 2 milyar dolara çıkarılması için anlaştı.

 

Pakistan’a gelen yaklaşık 60 işadamı, bu ülkedeki işadamları ile toplam 350 ikili görüşmede bulundu. Türk işadamlarının kurduğu ticari bağlantılar, kısa vadede 350 milyon dolar; orta ve uzun vadede 1 milyar 300 milyon dolarlık ticaret hacmi ifade ediyor.

 

Bu görüşmelerden 1 yıllık süre içinde 350 milyon dolarlık ticaret hacmi doğması bekleniyor. Türk şirketlerinin Pakistan’da en umutlu oldukları sektör enerji. Pakistan’da özellikle yenilenebilir enerji kaynakları Türkler’i cezbetti. Hidroelektrik ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına Türk firmalarının yapmayı düşündükleri kısa ve uzun vadeli yatırımların toplamı 1.2 milyar dolara denk geliyor. Enerjinin ardından inşaat yatırımlarının ikinci sırada geldiği görüldü. http://haber.gazetevatan.com / 02 Nisan 2010

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR