ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Boston Globe a göre İranlı yöneticiler sert yaptırımlar uygulanması tehdidine aldırmaz görünüyor ama ekonomi daha şimdiden etkilendi.

 

Boston Globe

İranlı yöneticilerin daha sert yaptırımlar uygulanması tehdidine ‘aldırmaz’ bir tutum takındığını yazıyor. Ancak gazete, daha sert yaptırım tehdidinin İran ekonomisini daha şimdiden etkilemeye başladığını vurguluyor :

 

"Ülke içinde ciddi bir muhalefetle karşı karşıya olan İranlı yöneticiler, yaptırımlara karşı aslında dışarıya gösterdikleri kadar kayıtsız değiller. İran yönetimi, şu ana kadar uygulanan yaptırımların sadece kendi kararlılıklarını artırdığını söylüyordu. Ancak geçen ay, İran Atom Enerji Dairesi başkanı, üretilen düşük ölçüde zenginleştirilmiş uranyumun yüzde 60’ını, silah üretiminde kullanılamayan yakıt çubuklarıyla değiştirmeyi önerdi. Bu teklif, uluslararası toplumu tatmin edecek ölçüde kapsamlı bir teklif değil. Ancak yeni pazarlıklara kapı aralayan bu teklif, aynı zamanda İranlı yöneticilerin, yaptırımların sıcak nefesini enselerinde hissettiklerini de gösteriyor."

 

Washington Post

Cumhuriyetçilerin sağlık reformundan sonra iklim değişikliğiyle mücadele tasarısına da karşı çıktığını belirtiyor. Gazete, bu nedenle istendiği gibi bir düzenleme yapılamayabileceğini kaydediyor :

 

"Eğer Amerika iklim değişikliği ile mücadele edecekse, karbon salımını azaltmalıdır. Bunun en etkili yolu da, karbon salımına aşamalı olarak artan bir fiyat koymaktır. Eğer iyi tasarlanırsa, bu yöntem özel sektörü temiz enerji kaynaklarına yöneltecektir. Bu yöntemin adı da karbon salımına üst sınır koymak ve bu sınır dahilinde emisyon hakkının ticaretine izin vermektir. Ancak, Cumhuriyetçilerin bu yönteme demagojik bir biçimde “sınırla ve vergilendir” adını vermesi nedeniyle, Senato’da karbon salımının ücretlendirilmesi artık bir mucize olacaktır. Oysa Kongre üyeleri karbon salımının ücretlendirilip ücretlendirilmemesini değil, en etkili biçimde nasıl ücretlendirileceğini tartışmalıdır." www.dunyabulteni.net / 05.04.2010

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR