ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Geleceğin kentleri masaya yatırılıyor !

10. Gayrimenkul Zirvesi, eko-kentleri ve “slow city"akımını masaya yatırarak, "Abu Dabi Çölü nde eko-kent kuruluyor, peki ya Türkiye de ?" sorusuna yanıt arıyor.

 

ISTANBUL REstate çatısı altında 15 Haziran Salı günü düzenlenecek olan 10. Gayrimenkul Zirvesi, geleceği şekillendirecek eko-kentleri ve “slow city" leri değerlendirecek.

 

“Geleceğin Kentleri oturumunda Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde kurulmakta olan iki eko-kentten Türkiye de İzmir-Seferihisar la örneklenen “slow city akımına, Türkiye nin bu alanda atması gereken adımlardan geleceğin kentlerinin insan hayatında yaratacağı farklara kadar pek çok konu uzman görüşleri eşliğinde değerlendiriliyor.

 

Bu yıl 10. yılı kutlanan, sektörde ilk ve tek olma niteliği taşıyan ve 15 Haziran 2010 tarihinde gerçekleştirilecek olan Gayrimenkul Zirvesi, katılımcılarını, geleceğin kentlerine doğru keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Eko-kent ve “slow city (yavaş şehir) kavramlarının tüm yönleriyle ele alınacağı “Geleceğin Kentleri oturumunda Türkiye de ve dünyada gerçekleştirilen uygulamalar uzmanların gelecek öngörüleri eşliğinde değerlendiriliyor.

 

Başkanlığını Soyak Holding CEO su M.Emre Çamlıbel in üstlendiği “Geleceğin Kentleri oturumunun konuşmacıları ise Türkiye nin ilk “slow city sertifikalı ilçesi Seferihisar ın Belediye Başkanı M. Tunç Soyer, Massachusetts Institute of Technology (MIT) Gayrimenkul Bölüm Başkanı ve Direktörü Dr. Brian Anthony Ciochetti, şehir planlama ve kentsel tasarım alanında 30 yıllık deneyimi bulunan ve yenilenebilir enerji alanının bir numaralı ismi olarak kabul edilen Prof. Dr. Peter Droege, gayrimenkul ve inşaat sektörüne danışmanlık veren Langan International ın Yönetim Kurulu Başkanı George E. Leventis ve 11 Eylül de yıkılan Dünya Ticaret Merkezi nden boşalan “Ground Zero yu yeniden inşa eden THINK grubunun kurucusu, dünyaca ünlü Amerikalı mimar Frederic Schwartz dan oluşuyor.

 

GYODER in değişen dünyanın yeni koşullarına bağlı olarak geleceğin kentlerinin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde farklılık göstereceği anlayışından yola çıkarak düzenlediği oturum, dünyaca ünlü mimarların ve kent tasarımcılarının vizyoner yaklaşımlarıyla Türkiye gayrimenkul sektörünün aktörlerine farklı bakış açıları kazandırmayı hedefliyor. Oturumda ayrıca gelecekteki kentlerin sürdürülebilir, yeşil alan dengesi kurulmuş, ulaşım altyapısı oluşturulmuş, enerji verimliliği sağlanmış, karbon emisyonunu dengelemiş ve yenilenebilir enerji kaynakları kullanan, kendi kendine yeten, ekonomik ve sosyal açılardan dengeli kentler olması beklentisi de dile getiriliyor.

 

Geleceğin kentlerini planlarken göz önüne alınması gereken pek çok kritere de dikkat çekilecek olan oturumda kent içi ulaşım sistemlerinin nasıl çözüleceği, ekolojik planlama yaklaşımında malzemenin yeniden kullanımı, dengelenmiş ve yenilebilir enerji sağlanması, su yönetimi vb. yöntemlerle kapalı ve dengeli bir döngünün nasıl kurulacağı gibi önem taşıyan konular da değerlendiriliyor.

 

Halihazırda biri Çin de diğeri de Birleşik Arap Emirlikleri nde olmak üzere inşa edilen 2 eko-kentin de uzmanlar tarafından ele alınacağı oturumda, dünyada ekolojik yaşam yaklaşımlarından bir diğeri olan “slow city yani “yavaş şehir akımı da mercek altına alınıyor. Dünya çapında 100 adet örneği bulunan bu akımın Türkiye deki öncülüğünü yapan İzmir-Seferihisar daki uygulamaları ise Belediye Başkanı M. Tunç Soyer aktarıyor.

 

“Slow city (yavaş şehir) akımı ilk olarak İtalya da ortaya çıkmış ve zamanla bütün dünyaya yayılmıştır. Bir şehrin “slow city olarak adlandırılması ve bunu gösteren salyangoz logosunu kullanabilmesi için önce kontrol edilmesi, daha sonra da dedektifler tarafından düzenli olarak denetlenmesi gerekmektedir. Genel olarak “slow city gürültü kirliliğini ve trafiği kesmek, yeşil alanları ve yaya bölgelerini artırmak, yerel üretim yapan çiftçilerle bu ürünleri satan dükkan ve lokantaları desteklemek ve yerel estetik öğeleri korumak gibi 50 den fazla taahhüt içermektedir.

 

GYODER hakkında

2 Ağustos 1999 da Türkiye deki gayrimenkul yatırım ortaklıklarının mevcut ve kurulmakta olan temsilcileri tarafından kurulan GYODER Türkiye de yeni ve gelecek vadeden, ekonomiye dinamik bir yön vermede lokomotif olacak gayrimenkul sektörünün tanıtım ve temsilini sağlamak, gelişimini teşvik etmek, sektöre kalite, kontrol ve eğitim konularında standartlar getirmek ve korumak amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir. İlk kez 2000 yılında düzenlediği, sektörde ilk ve tek olan, Gayrimenkul Zirveleri gayrimenkul sektöründeki aktörlerden oluşan değerli katılımcıları ve gündem yaratan içerikleri ile Türkiye de gayrimenkul sektörünün tüm yönleriyle tartışıldığı geleneksel platformlar haline gelmiştir. Düzenlediği konferanslar, paneller, sempozyumlar ve eğitim seminerleri ile gayrimenkul sektöründeki kişi ve kuruluşlarca yakından takip edilen GYODER bugün 300 e yaklaşan üye sayısıyla sektörde bir sinerji oluşturmaktadır. GYODER kuruluşundan bu yana aralarında gayrimenkul hukuku, gayrimenkule dayalı enstrümanlar, gayrimenkul finansmanı ve ipotekli konut kredileri, kamu yönetimi yasa tasarısı, gayrimenkul endeksleri, gayrimenkulde gelişen pazarlar, imar mevzuatı, kadastro mevzuat uygulaması, tapu işlemleri uygulamaları, değerleme hizmetleri, proje yönetimi, kat mülkiyeti konularında, ulusal ve uluslararası tartışma ve eğitim platformları yaratmakta, MIPIM, Barcelona Meeting Point, REAL VIENNA, ULI, EPRA ve Nareit gibi gayrimenkulün uluslararası markaları arasında ülkemizin ismini başarıyla temsil etmektedir. GYODER ilk kez 2000 yılında düzenlediği sektörde ilk ve tek olan Gayrimenkul Zirveleri ni, 2009 yılı itibariyle ISTANBUL REstate Gayrimenkul Fuarı ile birleştirerek, Türkiye nin ilk uluslararası katılımlı bölgesel gayrimenkul fuarını sektöre kazandırmıştır. Ayrıca gelişen kentlerin yatırım fırsatlarını sektör temsilcileri ile buluşturmak ve bu kentlerin sesini ulusal ve uluslararası alanlarda duyurmak, gelişmeye açık, vizyon sahibi ve önemli potansiyel barındıran kentlere yatırım yapılmasına ön ayak olmak amacıyla “Gelişen Kentler Zirvesi düzenleme kararı almıştır. Gelişen Kentler Zirvesi nin ilkini 7-8 Ocak 2010 tarihlerinde Bursa da, Bursa Büyükşehir Belediyesi ile birlikte düzenlemiştir. www.turizmhaberleri.com / 07 Mayıs 2010

-.-

www.solar-academy.com

www.solar-bazaar.com

www.solar-santral.com

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR