ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Türkiye nin kurulu rüzgar gücü 1.000 MW ı aştı.

TÜREB tarafından açıklanan verilere göre Türkiye rüzgar enerjisi hızlı büyümesini devam ettiriyor.

 

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye rüzgar enerjisi sektörü yakaladığı hızlı büyüme ivmesini devam ettiriyor.

 

TÜREB in açıkladığı verilere göre Türkiye de işletme halindeki 33 ayrı rüzgar tarlasında kurulu rüzgar enerjisi gücü Mayıs ayı itibari ile 1.029,85 megavata ulaştı.

 

Açıklanan bu veriler yıl başında 801 megavat olan sektördeki kurulu gücün yılın başından  bu yana yüzde 25 oranında büyüdüğü anlamına geliyor.

 

TÜREB in verilerine göre kurulum çalışmaları  devam etmekte olan ve toplam büyüklüğü 492,35 megavat olan 11 proje bulunuyor. Ayrıca toplam büyüklüğü 644,45 megavat olan 17 ayrı proje için ise çalışmaların yıl içinde başlaması bekleniyor.

 

Konu hakkında Yeşil Ekonomi ye açıklama yapan TÜREB Başkanı Murat Durak Türkiye rüzgar enerjisi sektörünün geleceği konusunda iyimser olduğunu ve sektörde yakalanan hızlı büyümenin yıl içinde artarak devam edeceğini beklediğini söyledi. Durak açıklamasında Türkiye rüzgar enerjisi sektöründe yıl içinde toplam kurulu gücün 2,000 megavatı aşacağını öngördüğünüde sözlerine ekledi.

 

2010 yılı başında kurulu rüzgar enerjisi gücü bakımından Avrupa da onuçüncü sırada olan Türkiye nin 2,000 megavatı aşması 2009 yılı rakamlarına göre sıralamada dokuzunculuğa yükselmesi anlamına gelecek.

 

TÜREB Başkanı Murat Durak tarafından hazırlanan çalışma aşağıdadır. www.euractiv.com.tr / enerji / 12 Mayıs 2010

TÜREB RES PROJE MAYIS 2010
BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR