ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

İzmir e en çevreci fabrika yapılıyor

3 yılda yapılacak 40 milyon avroluk yatırımla fabrikadaki kapasite 7 milyona çıkacak. Bu fabrika en çevreci fabrika olacak.

 

İnci Akü nün Manisa Organize Sanayi Bölgesi nde kuracağı yeni fabrikasının  çevreci  yaklaşımı esas alarak kurulan Türkiye deki ilk BREEAM (Bina Araştırma Kuruluşu Çevresel Değerlendirme Metodu) sertifikalı tesis olacağı belirtildi.

 

İnci Akü Üst Düzey Yöneticisi (CEO) Göksel Paker, yaptığı yazılı açıklamada Manisa Organize Sanayi Bölgesi nde 100 bin metrekare  arazi  üzerinde inşaatına başlayacakları tesisin Türkiye de bir ilki gerçekleştireceğini ifade etti.

 

Toplam yapılaşma alanı yaklaşık 69 bin metrekare olan tesisin ilk etabının 2010 yılında başlanacağını ve 2012 yılında üç etabın da tamamlanmasının hedeflendiğini bildiren Paker, şunları kaydetti :

 

Uluslararası çevre ve enerji verimliliği standartlarına uygun olarak tasarlanan bu yeni projede dünyaca tanınmış çevre dostu bina değerlendirme sistemi BREEAM sertifikasını almak için başvuruda bulunduk. Sürdürülebilir çevre anlayışı ile yapılandırılan projenin Türkiye de ilk Breeam sertifikasını almaya  hak  kazanan fabrika projesi olması hedefleniyor. Her türlü faaliyette küresel ısınma ve azalan enerji kaynakları için gerekli önlemleri almayı misyon edinen bir kuruluşuz. Çevre dostu yaklaşımı BREEAM sertifikasıyla belgelemekten mutluluk duyacağız. Bu yatırımın diğer sanayicilere de örnek olmasını temenni ediyoruz.

 

Paker, İnci Akü nün 3 yılda yapacağı yaklaşık 40 milyon avroluk yatırımla starter akü üretim kapasitesini 7 milyon adede çıkaracağını ifade etti.

 

Tesisin yapımını üstlenen KonKur İnşaat Proje Müdürü Ece Elbirlik Paker ise 1990 yılından bu yana kullanılan ve yeşil bina değerlendirme sistemlerinin ilki olan BREEAM standartlarıyla, binanın inşaatında ve operasyonunda standart binalara oranla daha az su, enerji ve hammadde kullanıldığını, malzemelerin çevreye etkisi en az olanlardan seçilmesinin sağlandığını kaydetti. www.internethaber.com / 21.05.2010

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR