ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Sektörün yeni oyuncuları, finansal krizden zarar görenler

WSP Çevre ve Enerji, Yenilenebilir Enerji Direktörü Isabel Boira-Segarra, yenilenebilir enerji sektöründe yeni bir grup yatırımcının söz konusu olduğunu ve bu durumun proje finansmanında rekabeti artıracağını ifade etti.

 

"Gayrimenkul, lojistik, altyapı şirketleri piyasanın yeni oyuncularından” diyen WSP Çevre ve Enerji, Yenilenebilir Enerji Direktörü Isabel Boira-Segarra, Reuters’a yaptığı açıklamada çekirdek işleri finansal krizden zarar gören bu oyuncuların yenilenebilir enerji sektörünü, varlıklarını maksimize edecek bir yol olarak gördüklerini ifade etti. Boira-Segarra, bunu etkin bir şekilde gerçekleştirebilmeleri için söz konusu firmaların kültürlerinde bir değişime ihtiyaç duyacaklarını vurguladı. "Bu şirketler, önlerindeki fırsatlardan yararlanabilmek için öncelikle bu işin şu ana kadar yapmakta oldukları işin aynısı olmadığını anlamaları ve taşları doğru yere yerleştirmeleri gerekiyor. Aksi takdirde hiçbir işe yaramayan çok sayıda küçük ölçekli yenilenebilir yatırımı ile karşı karşıya kalma riski söz konusu olabilir" diyen Boira-Segarra bu şirketlerin genellikle çekirdek işlerine entegre edebilecekleri güneş enerjisi, küçük ölçekli rüzgar projeleri gibi yatırımları amaçladıklarının altını çiziyor. Bu süreçte pazarın küçük oyuncuları arasında işbirliklerinin artması da beklenen durumlardan bir tanesi.

 

Boira-Segarra, bu tip oyuncuların pazarın şu anda yüzde kaçını oluşturduğunu net bir şekilde ifade edebilmenin zor olduğunu ancak İngiliz hükümetinin yenilenebilir hedefine göre orta ve küçük ölçekli firmaların payının yüzde 2 seviyelerinde olabileceğini ifade etti. www.geleceginenerjisi.com / 03 Haziran 2010

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR