ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da hükümet, milyarlarca euroluk tasarruf yapmak zorunda. Kamuda istihdamın azaltılması, sosyal ödeneklerde kesintiye gidilmesi ve enerji devlerine ek vergi gibi önlemler masada.

 

Başbakan Angela Merkel başkanlığında toplanan koalisyon hükümetinin bakanrlar kurulu, kemer sıkma önlemlerini ele almaya başladı.

 

Federal hükümet, 86 milyar euroluk rekor bütçe açığını kontrol altına almayı ve 2016 yılına kadar her yıl ortalama 10 milyar euro tasarruf etmeyi hedefliyor.

 

Başbakan Merkel, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, Almanya’nın mali politikasında değişikliklere gideceklerini ve gelecek yıllarda kalkınma için önemli hedefler belirleyeceklerini kaydetti. Hükümet bütçeye gelir getirecek yeni kalemler için de arayışta.

 

Kamuda istihdam azaltılacak

Der Spiegel in haberine göre hükümet üyelerinin tartıştığı önlemler arasında, gelecek 4 yıl içerisinde devlet görevlilerinin sayısında en az 10 binlik azaltma yapılması ve bu yolla 800 milyon euro tasarruf edilmesi bulunuyor.

 

Sosyal ödemelerde kesinti

Hükümet, işsizlik yardımı gibi sosyal ödemelerde yeni düzenlemelere gitmeyi, özellikle sosyal yardım alanlara verilen ek desteğin kaldırılmasını ya da azaltılmasını planlıyor.

 

Basına yansıyan haberlere göre, bebek bir yaşına gelene kadar ödenen ebeveyn yardımında kesintiyle yaklaşık 400 milyon euroluk tasarruf elde edilebileceği hesaplanıyor.

 

Gündeme getirilen bir diğer öneri ise, çalışanların ücretlerinden kesilen brüt aylığın %2,8 oranındaki işsizlik sigortası aidatının yüzde 4,5 e yükseltilmesi.

 

Koalisyon ortağı Hür Demokratlar, sağlık sigortası kapsamındaki herkesten ayda ek 30 euro kesilmesi önerisini ortaya atarken, hükümetin bir diğer ortağı olan Hrıstiyan Sosyal Birlik (CSU) buna kesinlikle karşı çıkıyor.

 

Askerlik yapısında reform

Bütçede en fazla paya sahip olan bakanlıklardan Savunma Bakanlığı da yaklaşık 1 milyar euroluk tasarruf hedefliyor. Zorunlu askerlik uygulamasının kaldırılması, asker sayısının 250 binden 150 bine düşürülmesi, füze savunma sistemi programlarında yapılacak düzenlemeler ile yüksek miktarda tasarruf yapılabileceği düşünülüyor. Yalnızca zorunlu askerlik uygulamasının kaldırılmasının 400 milyon euroluk tasarruf sağlayabileceği belirtiliyor.

 

Yeni vergiler 

Hükümetin tartıştığı diğer öneriler arasında, nükleer santrallerin faaliyet süresinin uzatılması durumunda enerji şirketlerinden ek vergi kesilmesi de bulunuyor.

 

Ulaştırma Bakanı Peter Ramsauer tarafından gündeme getirilen bir diğer öneri ise, ağır vasıtalardan kesilen otoyol ücretinin artırılması. Otoyol ücretlerinin üçte birinden fazlası yurt dışından Almanya ya yük taşıyan ya da Almanya yı transit ülke olarak kullanan yabancı plakalı araçlardan tahsil ediliyor.

 

Görüşmeler Pazartesi sürecek

Almanya parlamentosunun geçen yıl kabul ettiği ve “borç freni” olarak adlandırılan anayasal düzenleme, hükümetin borçlarına sınır getiriyor. Buna göre bütçe açığının, gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 0,35 ini geçmemesi gerekiyor.

 

Küresel ekonomik krizin de etkileriyle federal Alman devletinin bütçe açığı 80 milyar euroyu aşmıştı.

 

Koalisyon ortaklarının, tasarruf önlemlerini karara bağlayacakları bakanlar kurulu toplantısı Pazartesi günü de devam edecek. www.dw-world.de/dw / 06 Haziran 2010

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR