ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Ticaret Köprüsü 14 milyar dolar taşıdı

TUSKON un düzenlediği 12 uluslararası iş zirvesi ve "Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü" programlarıyla şimdiye kadar 340 bin ikili iş görüşmesi gerçekleşti.

 

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından Dış Ticaret Köprüsü adı altında düzenlenen 12 uluslararası iş zirvesi ve "Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü" programlarıyla şimdiye kadar 340 bin ikili iş görüşmesi gerçekleştirilerek "14 milyar dolarlık ticaret hacmi" oluştuğu bildirildi.

 

Verilen bilgiye göre, TUSKON tarafından organize edilen programlarda Afrika için 4, Avrasya ve Asya Pasifik için 3 er ve Avrupa bölgesi için 2 kez düzenlenen etkinlikler kapsamında 100 den fazla ülkeden 7 bin yabancı işadamı, 340 bakan, bürokrat ve ticaret odası başkanı ile 200 ün üzerinde yabancı basın mensubu Türkiye de ağırlandı.

 

Bu programlara Türkiye den 14 bin 200 işadamı katılırken, Türk ve konuk işadamları arasında 340 bin ikili iş görüşmesi gerçekleştirildiği ve "14 milyar dolarlık ticaret hacmi" oluştuğu bildirildi.

 

100 binin üzerinde görüşme olacak

Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü programı kapsamında yarın ve perşembe günü Türk ve yabancı işadamlarından oluşan toplam 4 bin 500 kişi, 100 binin üzerinde ikili görüşme gerçekleştirecek. İkili görüşmeler sonucunda "7 milyar dolar civarında iş hacmi" oluşması bekleniyor. 

 

Program kapsamında Brezilya, Kolombiya, Venezuela, Peru, Arjantin, Paraguay, ABD, Nepal, Pakistan, Çin, Romanya, Polonya, Fransa, Bosna Hersek, Arnavutluk, Portekiz, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Irak, Ürdün, Fas, Mozambik, Etiyopya, Cezayir, Gine, Kamerun, Mali ve Tunus un da aralarında bulunduğu ülkelerden çok sayıda alım heyeti Türkiye ye geldi.

 

Demir-çelik, ilaç, hazır giyim, sağlık, otomotiv ve inşaat, mobilya, gıda,  madencilik ekipmanı, medikal ekipmanlar, tekstil, ev aletleri, alüminyum, elektrik / inşaat, güneş enerjisi, toptan gıda ve temizlik malzemeleri, gıda işleme, perakende ve marketçilik, elektronik gibi alanlarda faaliyet gösteren yabancı şirketlerin yöneticileri yarın ve perşembe günü Türk işadamlarıyla bir araya gelecek.

 

Türkiye, en az Rusya pazarı kadar değerli

Türkiye ye gelen yabancı işadamlarından olan Sırbistanlı Galenika isimli ilaç firmasının Direktörü Guljbehar Sabovic, gazetecilere yaptığı açıklamada, 100 milyon euro cirolu, Balkanların "en büyük" şirketlerinden biri olduklarını, ilaçlarının kalitesiyle ilgili devlet garantisi bulunduğunu, 161 çeşit ilaç ve yılda 2 milyar adet kapsül ürettiklerini anlattı.

 

Sabovic, 25 ülkeye ihracat yaptıklarını ve yurt dışında 5 distribütörleri olduğunu, Sırbistan da 50 milyon euroluk yeni bir fabrika yatırımları bulunduğunu kaydederek, Türkiye pazarını en az Rusya pazarı kadar değerli ve büyük hacimli gördüklerini söyledi.

 

Geçen yılki toplantılarda Sırbistan ve Türkiye arasında imzalanan serbest ticaret anlaşmasının hayata geçmesini istediklerini ifade eden Sabovic, Sırp işadamlarına Türkiye pazarının, Türk işadamlarına da Sırbistan pazarının açılması gerektiğini belirtti.

 

Arjantin de temizlik ve güvenlik sektöründe faaliyet gösteren Grupo Goits in sahibi Raul Alberto Benedini de, Türkiye den 800 bin dolarlık alım yapmak istediklerini, yıllık  1 milyon dolar cirosu bulunan ve Arjantin dışında San Salvador, Peru ve Ekvator da faaliyet gösteren şirketin aynı zamanda silah alımı için de görüşmelerde bulunacağını kaydetti.

 

4 milyon dolarlık 5 bin tonluk alım yapmak istiyoruz

Perulu demir çelik şirketi Tradi S.A. nın ortağı Oscar Peschiera ise aylık 12 bin tonluk satış yaptıklarını, Peru nun başkenti Lima da 7 satış noktaları bulunduğunu belirterek, "Daha önce Türkiye den ithalat yapmıştık. Yine Türkiye den mal almak istiyoruz. Çin, Japonya, Kore, Brezilya, Meksika dan mal alıyoruz. Türkiye, iyi fırsatlar sunuyor ve bu fırsatları değerlendirmek istiyoruz" diye konuştu.

 

Yıllık toplam 100 milyon dolarlık ithalat yaptıklarının altını çizen Peschiera, bu kez yapacakları ikili görüşmeler sonucunda Türkiye den 4 milyon dolarlık, 5 bin tonluk alım yapmak istediklerini bildirdi.

 

Perulu diğer bir şirket olan ve tekstil makineleri alanında faaliyet gösteren Logusa nın sahibi Early Malaga da, Türkiye ye tekstil makineleri distribütörlüğünü almak için geldiklerini, geçtiğimiz yıl iki makine alıp Peru da sattıklarını anlatarak, "Bu sene 1 milyon dolarlık alım yapmak istiyoruz. Türkiye deki mal çok kaliteli, aynı zamanda Almanya ve İsveç te üretilen makinelere göre daha ucuz. Dolayısıyla Türkiye ye doğru bir yönelişimiz var. Ayrıca deri ve kimyasal alanıyla da ilgiliyiz" şeklinde konuştu.

 

Kamerun a ekmek fırını götürecek

Kamerunlu RW King şirketinin sahibi olan Martin Azemkouo ise 6 milyon euroluk şirketin ülkesinde elektrik ve dizel enjektörleri alanında faaliyet gösterdiğini, Türkiye ye kendi faaliyet alanlarıyla ilgili yenilikleri görmenin yanı sıra ekmek fırınlarını alıp Kamerun a götürmeyi istedikleri için geldiğini söyledi.

 

Afrika nın birçok ülkesinin ve Kamerun un ekmekle yeni tanıştığına işaret eden Azemkouo, ekmek fırınlarıyla ilgili şirketlerle görüşeceğini ve o firmaları hem ülkesinde ortak yatırıma davet edeceğini hem de distribütörlük teklif edeceğini kaydetti. www.dunyagazetesi.com.tr / 15 Haziran 2010

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR