ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Bakan Eroğlu, Meksika Dışişleri Bakanı Espinosa ile görüştü

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, küresel iklim değişikliğiyle ilgili mücadelenin çok önemli olduğunu belirterek, Dünyada orman yangınları ve büyük felaketler, taşkınlar meydana geliyor. Bir an önce tedbir almamız lazım dedi.

 

Bakan Eroğlu, Meksika Dışişleri Bakanı Patricia Espinosa nın ziyaretinde yaptığı konuşmada, Meksika heyetini ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

 

Hükümetin, Meksika ile işbirliğinin daha da geliştirilmesini istediğini belirten Eroğlu, Başbakanımızın da özellikle talimatı budur. Türkiye ile Meksika arasında gerçekten iyi bir işbirliğine hazırız, geliştirmeyi arzu ediyoruz dedi.

 

Meksika ile Bakanlıklarının faaliyetlerinin, özellikle Meksika da yapılan 4. Dünya Su Forumu nda daha da arttığını bildiren Eroğlu, şöyle devam etti: Bu forumu Meksika Hükümeti çok güzel şekilde başardı. Biz de büyük bir heyetle katılmıştık. Hatta orada 5. Dünya Su Forumu nun İstanbul da yapılması hususu da kararlaştırıldı. Malum olduğu üzere 2006 yılında alınan karar istikametinde 2009 da Türkiye de 5. Dünya Su Forumu gerçekleşti. Bunu yaparken, tabii Meksika ile Türkiye arasında su konusundaki iş birliğinin sıkı şekilde devam ettiğini ifade etmek istiyorum.

 

İklim değişikliğiyle ilgili konferansın bu yıl sonunda Meksika da yapılacağını dile getiren Eroğlu, Biz de Türkiye olarak Meksika nın yanındayız, her türlü bilgi ve desteği vermeye hazırız dedi.

 

Küresel iklim değişikliğiyle ilgili mücadelede Türkiye vardır diyen Bakan Eroğlu, şöyle konuştu: Bilhassa enerji sektöründe çok büyük çalışmalar yaptık. Yenilenebilir enerji konusunda büyük mesafeler kat ettik. Gerek hidroelektrik enerji gerek rüzgar enerjisi konusunda Türkiye çok büyük mesafeler kat etmiştir. Zaten biz barajlar, hidroelektrik santralleri konusunda dünyada ilk üçe giren bir ülkeyiz. Bu konuda büyük bir teknoloji ülkemizde mevcuttur. Ayrıca özel sektörün de hidroelektrik santrali yapımı konusunda önünü açmış bulunmaktayız. Özellikle sanayide, ulaşımda, tarımda, atıkların kontrolünde. Bilhassa katı atıklarla ilgili eylem planı hazırladık. Yüzde 8 i karbondioksit emisyonunun katı atıklardan ileri geliyor, o konuda eylem planı hazırladık. 2012 sonuna kadar bunları tamamlayacağız.

 

Türkiye nin ağaçlandırma konusunda dünyaya örnek olacak bir çalışma yaptığını vurgulayan Eroğlu, Bu konuda Afrika ya destek verebileceğimizi de Cumhurbaşkanımız, Kopenhag daki konuşmasında ifade etmiştir diye konuştu.

 

Küresel iklim değişikliğiyle ilgili mücadelenin çok önemli olduğuna dikkati çeken Eroğlu, Görüldüğü gibi dünyada orman yangınları ve büyük felaketler, taşkınlar meydana geliyor. Biran önce tedbir almamız lazım. Sayın Bakan da çok önemli bir görev üstlenmiş bulunuyor. Biz de Türkiye olarak her türlü desteği vermeye hazırız dedi.

 

KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI MÜCADELE PLATFORMU

Bakan Espinosa da kendilerinin de çevre ve iklim değişikliği konularına büyük önem verdiklerini söyledi.

 

Türkiye nin bu konuya verdiği önemi, yaptığı çalışmalardan gördüğünü anlatan Espinosa, beraberindeki heyetin çalışmaları konusunda Bakan Eroğlu na bilgi vereceğini belirtti.

 

Meksika ya dönünce ülkesindeki Ulusal Su Komisyonu Genel Müdürü ile de görüşeceğini ifade eden Espinosa, Türkiye ve Meksika nın uluslararası platformda küresel iklim değişikliğine karşı birlikte çalışma yapabileceğini dile getirdi. Espinosa, Uluslararası platformda küresel iklim değişikliğine karşı bir mücadele platformu oluşturalım diye konuştu.

 

Bakan Eroğlu, daha sonra Espinosa ya üzerinde el işlemesi bulunan seramik tabak ile Türkiye nin doğal güzelliklerini tanıtan kitap hediye etti. Konuk Bakan da Eroğlu na kitap verdi. AA / 13.08.2010

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR