ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Pedasa Antik Kenti Güneş Enerjisiyle Aydınlatılacak

Muğla nın Bodrum İlçesine Bağlı Konacık Beldesindeki Pedasa Antik Kentinde Bulunan Ziyaretçi Evinin İç ve Dış Aydınlatmaları Güneş Enerjisiyle Sağlanacak.

 

Muğla nın Bodrum ilçesine bağlı Konacık beldesindeki Pedasa antik kentinde bulunan ziyaretçi evinin iç ve dış aydınlatmaları güneş enerjisiyle sağlanacak. Konu hakkında Pedasa Kazıevi nde düzenlenen bilgilendirme toplantısına Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun, Muğla Üniversitesi Karya Araştırma Enstitüsü Başkanı ve Pedasa Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler, Rotary Ege Bölgesi Governorü Yeşim Yöney, Bodrum Rotary Kulüp Başkanı Yıldıray Özmen ile Konacık Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği (KONKAD) Başkanı Dilek Nergis katıldı.

 

Pedasa da 2006 yılında Bakanlar Kurulu nun izniyle başlanan kazılara hızla devam edildiğini belirten Başkan Tosun, "Projeyi hayata geçirebilmek için finansman desteğini Bodrum Rotary Kulübü sağlayacak. Bu proje, yenilenebilir enerji kaynakları bakımından yarımadaya örnek olacaktır." dedi.

 

Yöney ise bir arkeoloji hobi kampı yapılmasını çok istediğini belirterek, "Dünyanın dört bir yöresinden Roteryenler, hobi amaçlı kazı yapmak için Pedasa ya gelsin. Böylece hem ülkemizi hem de kültür mirasımız olan Pedasa yı tanıtalım isterim." şeklinde konuştu. Özmen de şunları söyledi: "Doğal güzelliği bozmadan, güneş ve rüzgâr enerji sistemlerini kullanarak buradaki çalışmalara katkı sağlayacağız. Sistemin ilk yatırım maliyeti 33 bin lira. İlk aşamada yapılacak hibrit sistem, bir rüzgâr tübini ve 20 güneş panelinden oluşacaktır."

 

Prof. Dr. Diler ise asıl amaçlarının Pedasa antik kentinin ziyaret edilebilir bir ören yeri haline gelmesini sağlamak olduğunu vurgulayarak, "Böyle bir ören yeri için ziyaretçi evinin önemi çok büyüktür. Doğallıkla çalışabilmesi için elektriğe ihtiyacımız vardı. Bu nedenle de güneş enerjisi sistemi projesini oluşturduk." dedi. CİHAN / 08 Eylül 2010

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR