ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Neden Urfa`da da Olmasın!

Antalya`daki Güneşev, güneş ışınları aracılığıyla günde 120 kilovatsaate kadar elektrik üretebiliyor. Neden aynı proje Urfa`da da yapılmasın?

 

Bu Ev Kendi Elektriğini Kendi Üretiyor

"Güneşev", günde 120 kilovatsaate kadar elektrik üretebiliyor. Enerji ihtiyacını ürettiği elektrikten sağlayan güneş ev, Atatürk Kültür Merkezi`nin ihtiyacı olan elektriği de karşılıyor.

 

Antalya`da her mevsimde etkili olan güneş, elektrik üretiminde de kullanılmaya başlandı. Yaklaşık 10 bin metrekare yeşil alan üzerine yapılan ``Güneşev``, günde 120 kilovatsaate kadar elektrik üretebiliyor. Enerji ihtiyacını ürettiği elektrikten sağlayan güneş ev, Atatürk Kültür Merkezi`nin ihtiyacı olan elektriği de karşılıyor.

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Konyaaltı Plajlarına 1 kilometre mesafede inşa edilen Güneşev ve Ekolojik Eğitim Merkezi, enerjisini güneşten, suyunun büyük bir bölümünü yağmurdan karşılıyor. Güneş serasında sebze de üretilen güneş ev Antalyalılara güneş enerjisiyle neler yapılabileceğini anlatmak için kurulan bir model olarak dikkati çekiyor.

 

Güneşev`in tüm aydınlatması özel tasarruflu LED sistemiyle yapılıyor.

 

Güneşten üretilen elektriğin yüzde 5`lik kısmı güneşevin aydınlatılması, bulaşık makinesi, fırın, ocak gibi malzemelerin çalışmasında, evin ısıtması ve soğutmasında kullanılıyor. Geri kalan enerji ise Atatürk Kültür Merkezi`nin kullanımına sunuluyor.

 

3 kilovatlık sistemin kurulumu 10 bin liraya mal oluyor. 2-3 senede kendini finanse ediyor.

 

Almanya, Avrupa`nın güneş teknolojileri üssü. 140 bin kişi sadece güneş enerjisinden elektrik üretmede istihdam ediliyor, 20 milyar Avro bu sektörde dolaşıyor. Ayrıca, çift taraflı saat uygulaması ile evinde elektrik üretenler, fazla elektriği şebekeye vererek devletten para alıyor.

 

Aynı Zamanda Ekoev

Güneşevi aynı zamanda ekoev. yağmur suları depolanarak içmesuyu haricinde diğer alanlarda kullanıllıyor. Lavaboların gri suyu tekrar dönüştürülerek klozetlerde kullanılıyor.

 

Yeşil çatı uygulamasıyla da, yetiştirilen bitkiler yılın 365 günü susuz olarak yeşil kalabiliyor. (haber365) www.sanliurfa.com

24.07.2011

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR