ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

ABD`de güneş paneli kurulumu artırıyor

2011 ikinci çeyreğinde ABD’nin fotovoltaik güneş paneli kurulumu, ilk çeyreğe göre yüzde 17 oranında arttı. Konut dışı ve kamu hizmetine yönelik  projelerin artması sonucunda ise konutlara yönelik güneş enerjisi pazarına yapılan yatırımlarda bir miktar azalma yaşandı.

 

ABD’de 1000`i aşkın güneş enerjisi firmasını temsil eden Güneş Enerjisi Endüstrisi Birliği (SEIA) ve araştırma şirketi GTM Research’ün yaptığı bir araştırmaya göre 2011’in ikinci çeyreğinde ABD’de 314 megavat kapasitesinde güneş enerjisi panelleri kuruldu. Bu miktar geçen yılın ikinci çeyreğinde gerçekleştirilen kapasite artırımından yüzde 69 ve 2011 ilk çeyreğine göre ise yüzde 17 daha fazla.

 

SEIA, güneş paneli kurulumlarının bu yılda ikiye katlanması beklendiğini ve konut dışı güneş enerjisi pazarında bir yükseliş öngörüldüğünü açıkladı.

 

Rapora göre ayrıca ABD’de Güneş enerjisi modüllerinin fiyatlarında yüzde 12 oranında bir düşüş yaşandı ve bu düşüşün yüzde 30 seviyelerin kadar inmesi bekleniyor.

 

SEIA Genel Danışmanı  Thomas P.Kimbis fiyatlardaki düşüşlere şöyle bir yorum getiriyor: “Rekabetten yararlanıyoruz. Rekabet sektördeki bazı şirketlerin fiyatları düşürmesine yarıyor. Bu durum da, güneş enerjisini evlerinde ve işlerinde kullanmak isteyenler için gerçek bir nimet oluyor.”

 

Ev tipi güneş enerjisi panellerinin kurulumunda ilk çeyreğe göre yaşanan düşüş uzun vadede güneş enerjisine olacak rağbete ilişkin bir gösterge değil. Çünkü panel kurulumlarını desteklemek üzere oluşturulan finans programları her geçen gün daha da gelişiyor.

 

ABD güneş enerjisi panellerinin üretimi ilk çeyreğe göre yüzde 11 oranında düştü. Bu düşüşün sebebi olarak ise başta İtalya ve Almanya olmak üzere Avrupa pazarlarındaki talebin düşmesi olarak gösteriliyor.

 

Ayrıca bu hafta, Güneş Vakfı  (Solar Foundation), ABD’deki güneş enerjisi sektöründeki istihdamın yüzde 6.8 oranında arttığını söyledi. Rapora göre ABD’deki güneş enerjisi sektöründe bu yıl 100 bin 237 kişi çalışıyor.

www.bilgicagi.com

22.09.2011

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR