ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Güneş enerjisinde öncüyüz

Akaydın, Türkiye’nin güneş enerjisini kullanmakta geri duruşunu anlayamadığını söyledi.

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Türkiye’nin güneş enerjisini kullanmakta geri duruşunu anlayamadığını söyledi.

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Ulusal Fotovoltaik Teknoloji Platformu (UFTP) ile Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) işbirliğiyle ATSO’da düzenlenen “Güneş Kentler Çalıştayı” başladı. Çalıştayın açılışında konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, yaptıkları çevreci projeleri anlattı, yapacakları projelerle ilgili de müjde verdi. Başkan Akaydın, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı konusunda Türkiye’yi başarılı bulmanın mümkün olmadığını söyledi. Türkiye’nin güneş enerjisi zengini ülkelerden biri olmasına rağmen enerjinin kullanımında geride olmasının kabul edilebilir bir şey olmadığını kaydeden Akaydın, “Dünyada da bu konuda yapılmış üretimler belki çok ileride değil ama bizden fersah fersah öndeler” dedi.

 

ÖNCÜ ROL OYNUYORUZ

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin güneş enerjisi konusunda öncü rol oynadığını vurgulayan Başkan Akaydın, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yıllardır yenilenebilir enerji konusunda sesimizi duyurmaya çalışırken bu enerjiyle ilgili yasa gecikmeli ve cılız olarak ortaya çıktı. Yani devletin verdiği 13 dolar cent’lik katkı bu üretimde çok teşvik edici değil. Ama ben sanayicilerimizi kutluyorum. Bir patlama tarzında bu konuyla ilgileniyorlar. Bu durumdan çok mutluyum. Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde bir güneş panelleri üretim tesisi şu anda kuruluyor. Çok yakında üretime geçecek. Sesimizi yüksek çıkarmak zorundayız. Yani bütün sivil toplum örgütleri, sanayiciler, ülke severler sesimizi çok yüksek çıkarmak zorundayız.”

 

ÇEVRECİ PROJE MÜJDESİ

Başkan Akaydın, Japonya’daki felaketten sonra Türkiye’nin neden hala nükleer enerji peşinde koşup, büyük bir hazine olan güneş enerjisini kullanmakta geri duruşunu anlamakta güçlük çektiğini dile getirdi. Büyükşehir Belediyesi olarak Türkiye’de ilk defa Temiz Enerji Şubesi’ni kurduklarına işaret eden Akaydın, bu şubenin çalışmalarıyla Ekolojik Güneşevi’ni kurduklarını söyledi. Akaydın, şöyle devam etti: “Burası bir kültür evidir. Vatandaşlarda farkındalık yaratmak hedefimizdir. Orada güneşten nasıl elektrik elde edildiğini insanlara gösteriyoruz. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’ndan yeni bir projemiz geçti. Şimdi Atatürk Kültür Parkı’nın aydınlatmasını güneş enerjisinden sağlamayı planlıyoruz. Örneğin otobüs duraklarının güneş enerjisiyle soğutulması, çöp kutularımızın güneş enerjisiyle soğutulması gibi bazı projelerimiz var. Ayrıca yakında Türkiye’nin ilk güneş tarlasını Antalya’nın Atıksu Tesisleri’nde kurmayı planlıyoruz. Bu konuda Dünya Bankası’yla pazarlıklarımız sürüyor, anlaşabilirsek icraata başlayacağız.”

 

Çevreci önemli bir projenin de müjdesini veren Başkan Akaydın, Antalya’nın sera ve organik atıklarını kullanan bir katı atık dönüşüm projesinin ihalesini yakında yapacaklarını söyledi.

www.gercekgundem.com

26.10.2011

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR