ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Anel Enerji`den Bulgaristan atağı

Anel Enerji, Bulgaristan’ın güneşini Bulgarlar’a satacak

 

Anel Enerji, Avrupa topraklarındaki ilk Türk güneş enerjisi yatırımını Bulgaristan’da yapıyor. Toplam 6 MW’lık 3 santral inşa eden Anel Enerji, Bulgaristan’da 10 bin kişinin enerji ihtiyacını karşılayacak. Şirket İstanbul’daki üretim hattını da Avusturyalı ortağı Kioto ile 14 MW’dan 64 MW’a yükseltecek.

 

KKTC’de ilk güneş enerjisi santralini kuran Anel Enerji, şimdi de yurtdışındaki ilk güneş enerjisi santrali yatırımını Bulgaristan’a yapıyor. Anel Enerji, Bulgaristan’da inşa ettiği 3 santralda kullanılacak modülleri de Türkiye’de üretiyor. Anel, böylece Avrupa topraklarında geliştirilen, projelendirilen, inşa edilen ve yatırımı yapılan ilk Türk güneş enerjisi projesini gerçekleştirmiş olacak.

 

Anel Enerji Operasyonlar Direktörü Evren Evcit, toplamı 6 MW olan 3 santral projesini Bulgaristan’ın Burgaz ve Haskovo illerinde gerçekleştirdiklerini söyledi. Türkiye’ye yaklaşık 350 kilometre uzaklıktaki santralların uluslararası proje finansmanı ile yapıldığını belirten Evcit, “İnşaatlar Ocak 2012’de tamamlanacak. Santraller de bir ay sonrasında yani Şubat 2012’de şebekeye bağlanıp elektrik üretecek” dedi. Anel Enerji’nin santralları için 13 milyon euroluk yatırım yapıldı. 6 MW kurulu güce sahip santrallar 7.500 MW/saat üretim yapacak. Yani 10 bin kişinin yaşadığı bir bölgedeki enerji ihtiyacını tek başına karşılayacak.

 

En zararsız kaynak

Evcit, Yunanistan’da da köylere güneş enerjisi sistemleri kurduklarını anlattı. Güneş enerjisi sektörünün Doğu Avrupa’ya, Türkiye’ye ve Ortadoğu’ya kaydığını ifade eden Evcit, “Biz de Türkiye’ye yakın pazarlara bakıyoruz” ifadesini kullandı. Evcit, 1 MW rüzgar santrali ile 1 MW güneş santrali yatırımının birbirine eşit olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “5 yıl içinde güneş enerjisi sistemlerinin maliyeti hidroelektrik santrali (HES) fiyatına yaklaşacak. En zararsız çevre kaynağı güneş enerjisidir. Türkiye’nin güneş enerjisinden yararlanma potansiyeli yüksek. Türkiye’ye metrekareye saatte 1.500 kilovat güneş enerjisi düşüyor. Bu rakam Avrupa’nın 1.5 katı. Türkiye yüz ölçümünün sadece 0.14’üne güneş enerjisi tarlaları kurularak, Türkiye’nin toplam enerji ihtiyacı karşılanabilir.”

 

2 hat kuruyor

İstanbul’daki mevcut üretim tesislerinin 14 MW kurulu güce sahip olduğunu anlatan Evcit, Avusturyalı Kioto ile ortak şirket kurduklarını söyledi. Mevcut tesisi bu şirkete devreden Anel 2 yeni güneş paneli hattı daha açacak. 50 MW kurulu gücü olacak bu hatlarla birlikte toplam güneş enerji modülü üretimi 64 MW’a çıkacak. Ortaklar yeni hatlar için toplam 8 milyon euro yatırım yapacak.

 

5 bin euroya ev sistemi kuruluyor

Anel Enerji 2009 yılında Baymak ile konutlara yönelik bir işbirliği yaptı. Baymak, işbirliği ile Anel’in güneş panellerini konutların çatısına uyguluyor. 4 kişilik bir ailenin tüm elektrik ihtiyacını, 2 kilovatlık bir sistem rahatlıkla karşılıyor. 5-6 bin euroluk sistem için istenirse anlaşmalı bankalardan uzun vadeli kredi kullanılabiliyor. 8-12 yılda kendini amorti eden sistemin garantili kullanım ömrü ise 25 yıl. Evsel kullanımlarda dünyanın bir çok ülkesinde KDV indirimi yapılırken Türkiye’de de KDV iyileştirmesi bekleniyor. (İlker PEHLİVAN / VATAN)

http://haber.gazetevatan.com

12 Kasım 2011

 

AnelEnerji ve Baymak Kitleri / Paket Sistemler
BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR