ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Enerji Üretimi ve Piyasaları İle İlgili Toplantı Yapıldı

Türkiye Sanayici İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu üyesi ve Sanayi, Hizmetler ve Tarım Komisyonu Başkanı Ali Kibar ve beraberindeki heyet, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu üyelerine, sektörle ilgili gelişme ve beklentilerini anlattı.

 

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mücahit Fındıklı`nın basın birimi tarafından verilen bilgide, yenilenebilir enerji, doğalgaz çevrim santralleri, dağıtım özelleştirmeleri, EÜAŞ`nin özelleştirme programı ve enerji piyasaları gibi konularda ilgili sektör temsilcilerinin söz aldığı TBMM`deki toplantıda, enerji sektörünün rekabete açık, kamunun sadece denetleyici rol oynadığı liberalleşme dönemine geçişin yaşandığı son yıllarda, gerek üreticiye gerekse nihai tüketiciye kazandıran sağlıklı ve geleceğe yönelik sağlıklı analizlerin yapılabildiği bir piyasa yapısı oluşturulması gereği üzerinde duruldu. Enerji Borsası`nın sektör için bir gerekliliğe dönüştüğü vurgulanan toplantıda bunun çevre ülkeleri de içine alan geniş bir alanda etkili olacağı ve yeni bir çekim alanı oluşturacağı ifade edildi. 2019 yılına kadar TEDAŞ`a bağlı dağıtım işlerinin tümüyle özel sektöre devredileceği, üretim alanında da özelleştirme takvimine hız verilmesi gerektiği üzerinde duruldu.

 

Toplantının başlıklarından bir de yenilenebilir ve yerli enerji kaynaklarına yatırımlar oldu. Yenilenebilir Enerji Kanunu`nun 2005 yılında çıkmış ve geçtiğimiz yıl değiştirilmiş olmasına rağmen kurulu gücümüzün beklenenin altında olmasının önüne geçmek için hem sektörün hem kamu tarafının yapması gerekenlerin tartışıldığı toplantıda, enerjide dışa bağımlılığın önüne geçmek için yerli enerji kaynaklarımıza verilen üzerinde duruldu.

 

Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mücahit Fındıklı Komisyon Başkanı Mücahit Fındıklı, komisyon üyelerine ve TUSİAD heyetine, her kesimin görüş, şikayet ve çözümlerini dinlemek istediklerini, sektörün bilgi ve beklentilerini komisyona iletmesi halinde sorunlara optimum noktada çözüm bulunabileceğini ifade etti.

www.beyazgazete.com

16.11.2011

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR