``Doğalgaz Bağımlılığı 2016`da Bitecek``

Lityum-ion pil üreticisi A123`e göre pil teknolojilerinin gelişimi elektrik dağıtımcılarının doğalgaz bağımlılığını kesecek.

 

Amerikalı A123 Systems şirketinin üst yöneticisi David Vieau lityum-ion enerji depolama sistemlerinin 2016 yılına kadar enerji talebinin yüksek olduğu dönemlerde elektrik talebini karşılamada doğalgaza rakip olabileceğini iddia etti.

 

Vieau Bloomberg`e yaptığı açıklamada ayrıca 2015 yılında pil fiyatlarının 2010 yılına göre yüzde 50 düşeceğini söyledi.

 

Elektrik dağıtım şirketlerine bugüne kadar 90 MW gücünde pil sağladıklarını söyleyen Vieau bu sayede bu şirketlerin bazen yılda toplam bir kaç saatlik dönemlerdeki aşırı elektrik talebine doğalgaz santralleri yerine bu pilleri kullanarak cevap verebildiklerini belirtti.

 

Vieau gelecekte pil kimyası ve üretim sürecindeki gelişmeler sonucunda ise hem fiyatların daha fazla düşeceğini hem de bu pillerin doğal gaza uygun bir ikame olacağını söyledi. Vieau`ya göre asıl mücadele ise pillerin var olan santraller ile kıyaslanabilecek şekilde 10-20 yıl dayanabileceğini göstermek.

 

Şirket tarafından geliştirilen ve elektrik dağıtım şirketleri tarafından kullanılan piller milisaniyeler içerisinde 10 kw`dan 500 MW`a kadar 8 saate kadar elektrik sağlayabilir.

www.yesilekonomi.com

16.02.2012

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR