``Güneş Türkiye`nin en önemli kalemlerinden olacak``

Alarko Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton şirketinin güneş enerjisine yönelik faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu.

 

CNBC-E`de katıldığı bir programda Türkiye ve dünya ekonomisi hakkında açıklamalarda bulunan Alarko Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton güneş enerjisinin Türkiye için önemine ve Alarko`nun bu alandaki çalışmalarına yönelik açıklamalarda bulundu.

 

``Önümüzdeki 40 yılda daha fazla gaz ve petrol kullanmamız çok zor olacak. Bir gün gazsız ve petrolsüz kalacağız. Almanya`nın enerji üretiminin yüzde 20`si güneşten geliyor. Almanya en iyi coğrafi durumda değil. Güneş bakımından fakir sayılacak bir ülke. Türkiye ise güneş bakımından zengin. Biz de Alarko olarak enerji üretimi ve yatırımında söz sahibiyiz. En çok önem verdiğimiz güneş enerjisi. İlk adımları attık, sipariş verdik. Konya`daki tarıma elverişli olmayan araziler arasında alımlarımız oluyor. Oralara güneş enerjisini normal enerjiye çevirecek sistemlerin ilk adımını attık. Bu yaz içinde bunu devreye sokuyoruz. 170 milyon Euro`luk bir yatırım olacak. Bunun bir kısmını Alman teşviklerinden bir kısmını ortağımız Cengiz İnşaat`tan alacağız. Yakında güneş enerjisi Türkiye`nin en önemli kalemlerinden biri olacak."

www.yesilekonomi.com

27.02.2012

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR