ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Lübnan`da elektrik kesintilerine çözüm

Lübnan, elektrik üreten gemi kiralayacak. Lübnan`da elektrik kesintilerinin artması üzerine, hükümet kısa vadede çözüm için çareler arıyor.

 

Lübnan`da ülkenin bazı bölgelerinde günde 20 saate ulaşan elektrik kesintileri sorununa çözüm arayan hükümet, kısa vadede elektrik üretimini artırmak amacıyla elektrik üreten gemi kiralamak için girişimlere başlıyor.

 

Lübnan`da iç savaştan bu yana yenilenmeyen elektrik santralleri nedeniyle halkın elektrik ihtiyacına cevap veremeyen hükümet, yıllardır elektrik kesintileri uyguluyor.

 

Lübnan basınında bugün yer alan haberlere göre, Başbakan Necip Mikati, ülkedeki elektrik sorununu çözmek için hazırlanan uzun vadeli projeler devreye girene kadar, geçici olarak elektrik üreten gemi kiralamaya karar verdiklerini açıkladı.

 

Mikati, ülkedeki santrallerin yenilenmesi sürecinin uzun süreceğini ve bu nedenle gemi kiralayarak elektrik konusunda önemli bir adım atacaklarını söyledi.

 

Başbakan Mikati, elektrik santralleri için gereken projeler için de Dünya Bankası ile kredi görüşmelerine başlayacaklarını, ancak bunun da zaman alacağını belirtti.

 

Lübnan`ın başkenti Beyrut`ta yönetim merkezinin bulunduğu şehir merkezinde günde üç saat elektrik kesilirken, güney ve kuzey bölgelerde günde sadece 4 saat elektrik veriliyor. Halk elektrik ihtiyacını, mahallelerde özel şirketlerin kurduğu jeneratörlerde üretilen elektriği kullanarak karşılıyor.

 

Lübnan hükümeti, elektrik sorunun çözmek ve 700 megavat elektrik üretecek yeni bir santral kurmak için, 1 milyar 200 milyon dolarlık proje hazırladı. BEYRUT (A.A.)

http://yenisafak.com.tr / dünya

25 Ocak 2012

 

-.-

 

Lübnan / Lebanon

Lübnan Cumhuriyeti (Arapça: الجمهورية اللبنانية, El cumhuriyyet`ül Lübnaniyye), Doğu Akdeniz kıyısında bir Arap, Ortadoğu ülkesidir. Başkenti Beyrut`tur. Tarihteki Fenike uygarlığının vatanı Lübnan ve kıyılarıdır. Kuzeyinde ve doğusunda Suriye, güneyinde İsrail yer alır. Yüzölçümü 10.452 km², nüfusu 4.224.000`dir. Lübnan`ın ulusal ve resmi dili Arapça`dır.

http://tr.wikipedia.org

Şubat 2012

 

Lübnan Ülke Raporu 2011
BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR