ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Güneş ve Hidrojen Enerjili Araçlar Yarıştı

TÜBİTAK ALTERNATİF Enerjili Araç Yarışları`nda dereceye girenlere ödülleri Bakan Ergün tarafından verildi.

 

Büyükşehir`in ev sahipliğinde düzenlenen

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nin ev sahipliğinde düzenlenen TÜBİTAK ALTERNATİF Enerjili Araç Yarışları Körfez Yarış Pisti`nde yapıldı. Startını Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün`ün verdiği yarışlar büyük ilgi gördü.

 

STARTI BAKAN ERGÜN VERDİ

Yarışmalarda dereceye giren takımlar Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ve Kocaeli Valisi Ercan Topaca`nın elinden aldılar. Start öncesi bir konuşma yapan Bakan Ergün, güneş enerjisinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, bu yarışlarla ALTERNATİF enerjiye dikkat çekildiğini ifade etti. Güneş enerjisi ile çalışan araçları test eden Bakan Ergün, araçların performansından memnun kaldı.

 

GÜNEŞTEN ENERJİ ELDE ETME ARTACAK

Gazetecilerin `Güneş enerjisiyle çalışan arabaları yollarda görecek miyiz?` şeklindeki soruları cevaplayan Bakan Ergün, "Kuşkusuz güneşten elde ettiğimiz enerjiyi otomotiv sanayinde de kullanacağız. Çünkü enerjinin depolanması gibi alanlarda çok ciddi çalışmalar var. Dün, TÜBİTAK`ta nanoteknolojisi çalıştayı yaptık. Orada birçok akademisyen, nanoteknolojinin aynı zamanda enerji üretimi ve enerji depolanması konusundaki çalışmalara da değindi. Nanoteknolojideki gelişmelerle birlikte güneşten enerji elde etmenin hızı daha da artacak. Aynı zamanda çok daha küçük alanlarda çok büyük enerji depolanması da gündeme gelecek" dedi.

 

BU YARIŞLARLA TEKNOLOJİ GELİŞECEK

Teknolojinin gelişmesi açısından bu yarışların çok önemli olduğunu kaydeden Bakan Ergün, "TÜBİTAK olarak bu yarışları destekliyoruz. Burada bir takım yarışması var. Bir pilot buraya oturuyor ama arka planda bir takımı var. Onun teknik çalışmalarını, yazılım yapan, optimizasyonu sağlayan, onun yolda enerjiyi en verimli şekilde kullanmasını sağlayan bir takım çalışması var. Onun için bu yarışlar, Son derece önemli" şeklinde konuştu.

 

ŞAMPİYONLAR İÜ VE İTÜ OLDU

Kocaeli Körfez Yarış Pisti`nde yapılan yarışlara, 40 üniversiteden Formula G-Güneş Arabaları Yarışına 41 takım, Hidromobil-Hidrojen Enerjili Araba Yarışlarına 24 takım katıldı. Formula G. Güneş Arabaları yarışında birinciliği İstanbul Üniversitesi, ikinciliği Anadolu Üniversitesi ve üçüncülüğü ise İstanbul Teknik Üniversitesi aldı. Hidromobil dalındaki yarışta birinciliği İstanbul Teknik Üniversitesi, ikinciliği Gaziantep Üniversitesi ve üçüncülüğü ise Ankara Üniversitesi kazandı.

 

FARKINDALIK YARATILIYOR

TÜBİTAK Formula G ve TÜBİTAK Hidromobil yarışları sayesinde ülkemizde güneş ve hidrojen enerjileri konusundaki endüstriyel uygulamaları teşvik edecek ve bu konudaki potansiyeli güçlendirecek bilgi ve tecrübe birikimine sahip genç mühendis ve temel bilimci bir kitle oluşturulacak. Ayrıca toplumda ALTERNATİF enerjilerin gerekliliği ve mümkünlüğü konusunda farkındalık oluşmasına katkı sağlanıyor.

www.haberler.com

16.07.2012

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR