ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Kapanan ucuz panel devri EPC firmalarını vuracak

IHS`ye göre AB Komisyonu`nun anti-damping kararı kıtada ucuz panel dönemini kapatırken, sektörde önemli değişikliklere neden olacak.

 

Araştırma kuruluşu IHS`ye göre AB Komisyonu`nun Çinli güneş enerjisi şirketlerinin ürünlerine anti-damping vergileri uygulama kararının Avrupalı EPC firmaları için de ciddi olumsuz etkileri olacak.

 

Kuruluşun açıklamasında verilen bilgilere göre AB Komisyonu`nun Haziran ayı başında yürürlüğe giren kararının ardından, Çinli firmaların Avrupa pazarındaki ürünlerin fiyatları 2009`ın ilk çeyreğinden beri ilk defa kalıcı büyüme ivmesine girdi ve haziran ayında bir mayıs ayına göre yüzde 4`lük artış ile watt başına 0.52 avrodan, 0.54 avro seviyesine yükseldi.

 

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen kuruluşun güneş enerjisi araştırmaları yöneticisi Dr.Henning Wicht`e göre Almanya`nın Nisan 2012`de alım garantilerini düşürmeye başlamasının ardından Çin`den gelen düşük fiyatlı modüller Avrupa pazarının büyümeye devam etmesinin motoru oldu. Fakat Haziran ayı başında AB Komisyonu`nun Çinli üreticilere yüzde 11.8 oranında ek gümrük vergisi getirme kararı Avrupa pazarındaki düşük fiyatlı Çin modülleri döneminin ise sonunu getirdi.

 

Wicht`e göre bu durum güneş elektriği kurulumlarına doğrudan olumsuz etki yapacak iken, sektörde mühendislik-tedarik-inşaat (EPC) alanında faaliyet gösteren birçok firmanın da kapanmasına neden olacak.

 

Kuruluşun kıdemli fotovoltaik araştırmacısı Glenn Gu`ya göre ise Brüksel ve Pekin arasında 5 Ağustos`a kadar bir anlaşma sağlanamadığı takdirde, anti-damping vergilerinin ağırlaştırılmış ve kalıcı şekilde uygulamaya girmesi sektörde çok önemli değişiklikler yaratacak.

 

Gu`ya göre Çinli firmalar ilk etapta Avrupa`ya yaptıkları sevkiyatları kesecek iken, Avrupa pazarındaki varlıklarını sürdürebilmek için yurt dışındaki şubelerini kullanarak veya Çinli olmayan şirketler ile işbirliği yaparak üretim kapasitelerini Çin dışına taşıdıkları görülebilecek ise de bu durum Çinli firmaların ürün fiyatlarının yüzde 12 ila 20 oranında artış göstermesinin önüne geçemeyecek.

 

Kuruluşun analizine göre Çinli üreticilerin panel fiyatlarının yükselmesi ise Güney Koreli ve batılı üreticileri Çinli firmalara Avrupa pazarında daha rekabetçi yapacak.

www.yesilekonomi.com

24.07.2013

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR