ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Körfez ülkeleri güneş enerjisine dönüyor

Maliyetinin düşük ve üretim şeklinin birçok ALTERNATİFİNİN bulunması, yenilenebilir kaynaklardan olan güneş enerjisini birçok ülke için cazip hale getiriyor.

 

Enerji kaynağı olarak petrolü kullanan ve tüm dünyaya petrol ihraç eden körfez ülkeleri, petrol rezervlerinin azalması sebebi ile farklı enerji kaynaklarına yöneldiler. Bu ülkelerin en başında Körfez İşbirliği Konseyi (GCC) üyesi olan Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan bulunuyor. Körfez ülkeleri için yeni enerji kaynağı ise güneş.

 

Körfez ülkelerinde devam eden projeler arasında en büyük yatırımlar güneş enerjisine yapılıyor. 6 körfez ülkesinde maliyeti 155 milyar doları geçen güneş enerjisi santrallerinin inşaatı devam ediyor. Yapılan inşaatların 2017 yılında tamamlanması hedefleniyor.

 

Güneş enerjisine olan talep önümüzdeki yıllarda daha da artacak gibi gözüküyor. Maliyetinin düşük ve üretim şeklinin birçok ALTERNATİFİNİN bulunması, güneş enerjisini birçok ülke için cazip hale getiriyor.

 

Suudi Arabistan Riyad`ta bulunan 36.300 metrekarelik santrali ile dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali sahip. Aynı zamanda yenilenebilir bir enerji olan güneş enerjisini iyi kullanan Suudi Arabistan, yıllık elektrik üretimini 2 katına çıkarmayı başardı.

www.timeturk.com/tr

05.09.2013

 

Körfez Ülkeleri

Basra Körfezi kıyısında bulunan ülkelere Körfez Ülkeleri denir. Bunlar; Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman`dır.

http://tr.wikipedia.org/wiki

 

Körfez Ülkeleri
Körfez Ülkeleri
 
BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR