Türkiye`nin yerli aracı elektrikli olacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Süfyan Emiroğlu, yerli elektrikli araç üretilmesi amacıyla TÜBİTAK tarafından açılan çağrının ilk aşamasının tamamlandığını söyledi.

 

Emiroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere diğer ilgili bakanların otomotiv sektöründeki "baba"lardan yerli araç istediğini anımsattı.

 

Yerli araba konusundaki girişimlerden bahseden Emiroğlu, "Yerli otomobilde `baba`lardan yeterli cevabı alamayan devlet kolları sıvadı. Bakanlığımız bu projeyi TÜBİTAK desteğiyle elektrikli bir araç olarak planladı. Türkiye`nin yerli aracı elektrikli olacak. Elektrikli araç üretilmesi amacıyla TÜBİTAK tarafından açılan çağrının ilk aşaması tamamlandı" diye konuştu.

 

Bakanlık otomobil alarak destek olacak

Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı kapsamında Kamu Araştırmaları Destek Grubu (KAMAG) tarafından çıkılan "Elektrikli Araç Teknolojilerinin Geliştirilmesi" başlıklı çağrıya 20 projenin geldiğini hatırlatan Emiroğlu, söz konusu çağrıda Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının müşteri kuruluş olarak yer aldığını, çalışma kapsamında bakanlığın 5 yılda 200 araç alınması ve benzer uygulamanın diğer kamu kurumlarında da yaygınlaşmasının planlandığını ifade etti.

 

Emiroğlu, başvuruları üniversite, kamu ve özel sektör kuruluşlarının oluşturduğu proje yürütücüsü kuruluşlar ile elektrikli araç üreticisi kuruluşların oluşturduğu konsorsiyum tarafından yapıldığını belirtti.

 

Çağrı kapsamında desteklenecek kritik bileşenleri aktaran Emiroğlu, "Elektrikli araca yönelik özgün tasarım`, `batarya`, `elektrikli motor` ve `araç kontrol sistemi` üzerine proje ar-ge çalışması yapılacak. Araç, üretici kuruluşları tarafından da geliştirildikten sonra yerli elektrikli araç üretilecek" dedi.

 

Elektrikli aracın segmentinin üretici kuruluşlar tarafından belirlendiğini dile getiren Emiroğlu, başvurular arasında otomobil, hafif ticari ve otobüs gibi araçlar bulunduğunu kaydetti.

 

Yerli araba yapımında yer alan konsorsiyumların projelerinin ayrıntılarını Aralık 2013`e kadar TÜBİTAK`a sunacağını vurgulayan Emiroğlu, şöyle konuştu:

 

"Akademisyenler ve konunun uzmanlarının yer aldığı komisyon tarafından 20 başvuru, mali ve teknik açıdan incelendi ve değerlendirmeler sonucunda 10 proje elendi. Diğerleri ise çağrısının ikinci aşamasına başvurmaya hak kazandı ve ayrıntılı projeler TÜBİTAK`a sunulacak. Son değerlendirmeye göre iki ya da üç konsorsiyuma yüzde 100 ar-ge desteği sağlanacak." AA

http://otomobil.haber7.com

21.10.2013

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR