Google bombayı patlattı!

Google, `giyilebilir teknoloji` ürünü akıllı saati geliştirdi. `Android Wear` işletim sistemli akıllı saatler, telefonla uyumlu olacak, çağrı ve SMS alacak.

 

Akıllı telefon, akıllı bileklik gibi giyilebilir teknolojiler henüz yolun başında olsa da Google bu alanda en büyük bombasını patlattı. Google, Android`ten farklı olarak giyilebilir teknoloji için geliştirdiği yeni işletim sistemi “Android Wear”ı (Giyilebilir Android) tanıttı. Google, “Android Wear” ile rakiplerinin bir adım önüne geçerken, teknoloji devleri arasındaki dengeler de yerinden oynayacak. Özellikle IOS işletim sistemi kullanan Apple ile Windows işletim sistemi kullanın Microsoft`un nasıl bir karşılık vereceği merak konusu.

 

İlk etapta saatlerde kullanılmak üzere geliştirilen Android Wear`ın en önemli özelliklerinden biri fitness aktivitelerine tam uyumluluğu olacak. Koşarken gerçek zamanlı hız, mesafe ve süre gibi bilgilere akıllı saatten kolaylıkla erişilebilecek. Google Now işlevinin de dahil edildiği Android Wear saatlerde hatırlatıcılar da mesajları, e-posta veya çağrıları gösterecek. Yeni işletim sistemi telefonlara da uyumlu olacak. Kullanıcılar, sadece çağrı ve SMS göndermekle yetinmeyecek, telefonda bildirim alınabilecek tüm uygulamalarla ilgili uyarıları saate yönlendirebilecek. Asus, LG, HTC, Motorola ve Samsung gibi mobil devleri, giyilebilir teknolojilere Android Wear ile adım atmak için şimdiden sıraya girmiş durumda. Ancak hazırlıksız yakalanan Apple ve Microsoft`un buna nasıl karşılık vereceği merak konusu. IOS işletim sistemi şu an sadece Apple`ın kendi ürünlerinde kullanılıyor. Windows işletim sisteminin en büyük kullanıcısı ise Nokia. Mali sıkıntı içerisindeki Nokia, Windows işletim sistemini kendisi için bir kurtarıcı olarak görse de beklenen ivmeyi hâlâ yakalamış değil. Android kullanan Samsung`un da telefon satışlarında Apple`a karşı bir üstünlüğü söz konusu. Bütün bu piyasa dengeleri düşünüldüğünde Google`nun son hamlesine hazırlıksız yakalanan Apple`ı zor günlerin beklediği belirtiliyor. Ömer TEMÜR / TÜRKİYE GAZETESİ

www.turkiyegazetesi.com.tr / teknoloji

20 Mart 2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR