``Almanya yenilenebilir enerjide rol model olarak karşımızda duruyor’’

 

Teknopark İstanbul ile Berlin’deki Adlershof arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

 

İstanbul`da Salı günü gerçekleşen “Türk Alman Enerji ve Çevre Teknolojileri Konferansı” etkinliğinde Teknopark İstanbul ile Avrupa’nın en büyük teknoloji parkı olan Berlin’deki Adlershof arasında işbirliği anlaşması imzalandığı bildirildi.

 

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre anlaşma yenilenebilir enerji, sağlık ve nano teknoloji gibi alanlarda ortak yeni teknoloji geliştirilme çalışmalarını kapsıyor.

 

Konferansın açılışında bir konuşma yapan İSO Yönetim Kurulu üyesi Ata Ceylan, enerji politikalarının dünyanın halen öncelikli konusu olduğunu söylerken, enerji ihtiyacının yüzde 80 oranında fosil yakıtlardan karşılandığı dünyada Almanya’nın yenilenebilir enerji alanındaki başarısının çok önemli olduğunu dile getirdi.

 

Ceylan konuşmasında Türkiye’nin enerjisini ağırlıklı olarak termik ve hidroelektrik santrallerinden elde ettiğini hatırlattı. Ata Ceylan Türkiye’nin AB ülkelerinden en büyük farkının rüzgâr ve güneş enerjisinde aynı gelişimi gösterememek olduğunu ifade ederken, Almanya’yı gerek AB gerek ise dünyanın ekonomi politikalarına yön veren ülkelerinden biri olarak yenilenebilir enerjide rol model olarak niteledi.

 

Teknopark İstanbul Genel Müdürü Dr. Turgut Şenol ise halen 70 bin metrekare alanda 100 şirkete ev sahipliği yaptıklarını, 2 bin 500 çalışan ile 500 milyon dolar katma değer yarattıkları bilgisini verirken, gelecek 10 yılda Avrupa’nın en büyük üçüncü teknoloji merkezi olacaklarını iddia etti.

 

Turgut Şenol sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Kısa sürede dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden SAP dünyadaki ikinci büyük teknoparkını İstanbul’da açıyor. Almanya’dan telekomünikasyon ve beyaz eşya şirketleri Teknopark İstanbul’da yer almak istiyor. Yaptığımız mutabakat başarımıza ivme katacak. Gelecek 10 yılda bin şirket, 500 kuluçka şirketi ve 30 bin çalışan ile 10 milyar dolarlık ilave katma değer yaratmayı hedefliyoruz” dedi.

 

Birlikte yeni pazarlara girmek mümkün

Avrupa’nın en büyük teknoloji parkı olan ve bin şirket ile yıllık 1,8 milyar Avro ciro gerçekleştiren Adlershof’un Yönetim Kurulu üyesi Dr. Peer Ambree Wista ise Teknopark İstanbul ile çalışmalarında, yeni bir teknoloji olan büyük çaplı akülerde enerji depolanması gibi konulara öncelik verileceğini ve birlikte yeni pazarlara girilmesinin mümkün olacağını kaydetti.

 

Güneş Türkiye için büyük potansiyel barındırıyor

Berlin Ekonomi, Teknoloji ve Bilim Senatörü Cornelia Yzer de Almanya’nın enerji dönüşümü tercihini yaparak sektörde lider pozisyona oynadığını, bu yaklaşımın gelecekteki enerji ihtiyacının karşılanmasını sağlayacak altyapıyı geliştirdiğini ve yenilenebilir enerji ile mevcut maliyetlerin büyük ölçüde değişeceğini kaydetti.

 

Yzer ayrıca şunları ifade etti; “Özellikle güneş Türkiye’nin enerji ihtiyacı için büyük potansiyel barındırıyor. Bu kaynakların en iyi şekilde kullanılması ve geliştirilmesi için elimizdeki bilgi birikimini paylaşmaya hazırız. Biz yenilenebilir enerji alanında 11 milyar Avro’dan fazla ciro elde ediyoruz. Teknopark İstanbul ile gücümüzü birleştirerek daha da büyüyebiliriz”.

 

Yzer Almanya’nın elektrikli araçlar alanındaki çalışmalarına da değinerek bu araçlar için 100 milyon Avroluk bütçe ile 30 ayrı proje geliştirdiklerini ve geleceğin kentlerinde elektrikli araçların yaygınlaştırılmasını istediklerini ifade ederken, İstanbul’da da elektrikli araçlarla ALTERNATİF çözüm yaratılabileceğini söyledi.

www.yesilekonomi.com

29.05.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR