ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Ekonomi zirvesi …

9. Türkiye Ege Kıyıları Yunanistan Ege Adaları Ekonomi Zirvesi, Atina da gerçekleştirildi. 220 işadamının katıldığı zirveye, küresel ekonomik krizin fırsata çevrilmesi gerektiği yönündeki mesajlar damgasını vurdu.


Dostluk ve işbirliği mesajlarının verildiği zirvenin açılış konuşmasını yapan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, zirvenin ekonomik anlamda bir milat olduğunu ve küresel kriz nedeniyle ayrı bir önem taşıdığını söyledi. Çağlayan, " Böylesine önemli bir zirvenin dünyanın önemli bir küresel kriz sınavından geçtiği bir dönemde yapılması ve komşumuz Yunanistan ın bugünkü zorlu durumunda bu konudaki niyetimizin çok net göstergesidir. Geçmişte çok zaman kaybettik. Ama bundan sonrası ile ilgili hedef ve çalışmalarımızı çok net ortaya koymamız gerekiyor. Ağustos 1999 da Türkiye olarak çok önemli bir deprem felaketi ve akabinde bir ekonomik kriz yaşadık. Ardından Türkiye nin yanında olan Yunanistan da Eylül ayında benzer bir deprem yaşandı. O zaman da Türkler aynı şekilde Yunanistanlı dostlarının yanında oldular. Bugün ekonomik anlamda yeni bir sayfa açıyoruz " dedi.


Yunanistan ekonomisinin zorlu günlerden geçtiğini ifade eden Bakan Çağlayan, " Benzer krizleri biz de gördük. Siz değerli dostlarımızla geçmişte yaşadığımız tecrübelerimizi paylaşmak istiyoruz. Biz Türk firmalarının Yunanistan da yatırım yapmasını önemsiyoruz. Bunun için buradayız. Buradan bir çağrı yapıyoruz. Yunanlı işadamları ve Türk işadamları işbirliği yaparak dünyanın üçüncü ülkelerine gidelim. Bu tüm dünyaya örnek olacak bir gelişmedir. Çok önemli mesafeler katedeceğimize inanıyorum " diye konuştu.

Bütçe açıklarından kurtulmanın kolay olmadığını, tıpkı bir insanın fazla kilolarından kurtulması gibi önce çok ciddi bir diyet programı uygulaması gerektiğini söyleyen Çağlayan, krizi hiçbir ülkenin içine kapanarak atlatamayacağını, bu nedenle dünyaya açılmanın şart olduğunu söyledi. Çağlayan, Yunanistan ın yatırımcıların önündeki engelleri başta vize olmak üzere kaldırması gerektiğini sözlerine ekledi.

YUNANİSTAN EKONOMİ REKABET VE DENİZCİLİK BAKANI KATSELİ DEN İŞBİRLİĞİ TEKLİFİ
Yunanistan Ekonomi Rekabet ve Denizcilik Bakanı Louka Katseli ise, Türkiye ile ticari ve mali işbirliğinde bulunmak istediklerini kaydederek, " Turizm sektöründe, enerji ve ulaşımda hedef koyalım. Bizim hedefimiz bu sektörlerin gelişmesi ve işadamlarının birlikte çalışması. Hatta ALTERNATİF enerji kaynakları konusuna birlikte el atmamız gerektiğine inanıyoruz. Türkiye ye ihracatımız çok az. 2008 yılından sonra ihracat konusunda gelişme sağladık ama kriz nedeniyle bir duraksama yaşanıyor. Bakanlık olarak biz işadamlarımızın girişimlerini destekliyoruz. Mart ayında uluslararası düzeyde bir toplantı düzenleyeceğiz. Ticari hacmi arttıracak anlaşmaları destekleyeceğiz. Her türlü orta çaplı işler ve KOBİ lerle işbirliği yapmak arzusundayız. Hatta Kuzey Afrika ve Kafkasya ülkelerinde birlikte faaliyet gösterebiliriz " dedi.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin her zaman özel bir önem taşıdığını dile getiren Bakan Katseli, mali kriz nedeniyle çok önemli bir dönemden geçildiğini, bazı fırsatların değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Ticaretin gelişimi için yeni alanlar yaratılması gerektiğini vurgulayan Katseli, " Hedefimiz daha dayanıklı olmak, dışarıdan krizlere dayanıklı olmak. Bunu ülkeler tek başına başaramaz. İşte şimdi fırsattır. Birlikte çalışmak birlikte çözüm üretmek zorundayız. Eğer dışa açılırsak Türkiye ile Yunanistan ın başrol oynayacağı ticari bir açılım yaratabiliriz. İşbirliğini destekleyerek yatırımcılarımızı daha da kuvvetlendirmeliyiz. İki ülke arasındaki yatırım alanındaki çalışmalar rekabet düzeyinde değil, birbirini tamamlayan işbirlikleri olarak şekillenmesi gerekir. Limanlarımızı ve kıyı şeritlerinde olan turizmi geliştirmek için bir dinamizm olduğuna inanıyorum. Turizmin geliştirilmesi için artık denizcilik turizminin de geliştirilmesi gerekiyor. Hatta balıkçılığımıza yönelik anlaşmalar yapmak arzusundayız. Yasa dışı göçün önlenmesi de bizim için fevkalade önemli bir durumdur. Türkiye ve Yunanistan yasa dışı göçmenlerden muzdariptir. Bu konuda işbirliği yapılarak sorunun çözülmesi için çalışmamız gerekiyor " diye konuştu.

Ekonominin sadece rakam demek olmadığını, aynı zamanda ilişkileri de yönlendirebileceğini ifade eden Katselli, istikrarlı yeni bir yapılanmaya yönelerek çalışmalara yön verilebileceğini ve ekonomik gelişimi sağlayacak yöntemlerin belirlenebileceğini söyledi.

KRİZİ FIRSATA ÇEVİRELİM
Türkiye Ege Kıyıları Yunanistan Ege Adaları Ekonomi zirvelerinin iki ülke ilişkilerinde bir sembol haline geldiğini söyleyen İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş de, 2001 yılında Samos ta yapılan zirveyi hatırlatarak, Yorgo Papandreou ve İsmail Cem in zeybetiko oynadığı ve beyaz güvercinler uçurduğu zirvenin bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Papandreou ve Erdoğan ın iki ülke ilişkilerinde yeni bir dönem başlatmak için büyük şans olduğunu ifade eden Demirtaş, " Artık bu şansı ıskalamak istemiyoruz. Türk - Yunan ilişkilerinde yeni bir dönemin eşiğinde olduğumuza inanıyoruz. İlişkilerimizin tam anlamıyla normale dönmesi için çözüme kavuşması gereken daha sorunlarımız var. Bunların başında Kıbrıs sorunu geliyor " şeklinde konuştu.

Küresel ekonomik kriz nedeniyle tüm dünya ülkelerinin zor günlerden geçtiğini belirten Demirtaş, " İşadamları olarak çok iyi biliyoruz ki krizleri fırsata çevirmesini bilenler karlı çıkar. Bu nedenle 2010 Atina Ekonomi Zirvesi nin krizi fırsata çevirme zirvesi olmasını temenni ediyorum. Marmara Depremi nde birbirimizin yardımına koşmadık mı ? Tasada, sevinçte ve ekonomik krizde ilişkilerimizi geliştirebiliriz ve bunu yapmaya da mecburuz. Gelin bu krizden birlikte el ele çıkalım. Biz krizler konusunda oldukça tecrübeliyiz. Bilinçaltındaki engelleri aşalım ve ellerimizi daha sıkı tutalım " dedi.

ORTAK DIŞ TİCARET ŞİRKETİ KURALIM
Yunanistan ın büyük ölçüde, enerji, yiyecekler, ulaşım teçhizatları, elektrikli eşya, makine ithal ettiğini belirten Demirtaş, şunları söyledi : " Biz bu ürünleri Atina ve Selanik te gümrüklü antrepolara getirip depolayacak bir dış ticaret şirketi kuralım. Yoğun tüketilen ürünleri antrepolarda stoklayalım. İthalat zamanını ve maliyeti düşürelim. Siz de İzmir deki Ege Serbest Bölgesi nde bir antrepoya ürünlerinizi getirin. Birlikte ya da ayrı Türk - Yunan dış ticaret şirketleri kuralım. Böylece ticaret hız kazanacak, iki tarafın da karı da yüksek olacaktır. Ayrıca Doğu Akdeniz de, Balkanlar da 100 milyonlarca nüfuslu pazarlar bizi bekliyor. Gelin işbirliği yapalım ve ortak turizm paketlerimizi tüm dünyaya Ege yi birlikte pazarlayalım. Zengin Uzakdoğu ülkelerinin pazarlarına birlikte girelim. Meşhur Ege mutfağının ortak menüsünü belirleyip, kurumsal kimliğini yaratarak dünyada şubeler açalım. Yunanlı dostlarımızın bize hep söyledikleri siga siga-yavaş yavaş dönemi artık bitti. Bugün artık grigora-hızlı hızlı dönemi başlamalı. Ticaret hacminde 15 yılda 15 kata yakın bir artış yakaladık. Ticaretteki engeller kalkarsa potansiyelimiz en az 10 milyar dolar. "

Vize konusundaki soruna dikkat çeken Demirtaş, " İsteğimiz Yunanistan a girişlerde 3 ay süreyle vizesiz giriş veya 48 saat vizesiz giriş. Vize konusunda bir başka önemli nokta ise yeşil pasaport konusu. Birçok AB ülkesi, ülkelerindeki karşılığı ile hizmet Pasaportu olanlara vize muafiyeti uyguluyor. Ancak Yunanistan yeşil pasaporta vize uyguluyor. Bu ve benzeri engeller kaldırılırsa ticaretimizin çok daha gelişeceğine inanıyoruz " dedi.

Güven içinde kalıcı barış istediklerini kaydeden Demirtaş, " Ege Denizi nin bizi ayıran değil, barıştıran bir deniz olmasını istiyoruz. Ege Denizi nde savaş uçakları yerine martıların, balıkçı teknelerinin ve yolcu uçaklarının seslerini duymak istiyoruz. Kriz bizlere iki ülkenin sınırsız savunma harcamalarının ne kadar fazla olduğunu gösterdi. Ege de barış bizlere ekonomik olarak da büyük kazanç getirecektir. Bu nedenle Ege de Savaş Uçakları Uçmasın kampanyasını birlikte oluşturmuştuk " şeklinde konuştu.

İsmail Cem ve Yorgo Papandreuo nun son derece kritik bir dönemde masaya oturduklarını anlatan Yunan Türk Ticaret Odası Başkanı Panagiotis Koutsikos ise, " 40 yıldır iki ülkenin hükümetleri hep birbirlerini ayıran konuları konuşuyorlardı. Onlar bundan sonra birleştirmek için ne konuşabiliriz diye düşündüler. Bugün bu diplomasinin meyvelerini alıyoruz " diye konuştu.

Zirvede ayrıca Ege de Savaş Uçakları Uçmasın imza deklarasyonu katılımcıların imzasına açıldı. www.beyazgazete.com / 16.02.2010

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR