ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Güneş enerjisine AB ile aynı fiyat olmaz, fazlası vatandaşa yük olur

Yenilenebilir enerji santrallerinin lisansını ellerinde bulunduran bazı spekülatörlerin devletin rüzgâr ve güneş enerjisinde alım fiyatını artırmasını beklediği belirtildi. Enerji Bakanı Taner Yıldız, rüzgârda alım fiyatının 5,5 Euro/sent i geçmeyeceğini söyledi. Bakan, güneş enerjisinde de Almanya nın verdiği 28 Euro/sent i vermelerinin imkânsız olduğunu ifade etti.

 

Ekonomisi hızla büyüyen Türkiye, enerji kaynaklarını çeşitlendirmenin yollarını arıyor. Bir yandan nükleer santral çalışmalarına hız verilirken bir yandan da yenilenebilir enerji projeleri için zemin oluşturuluyor. Enerji Bakanı Taner Yıldız, yenilenebilir enerjiye yönelik yasa tasarısında bir gecikmenin söz konusu olmadığını, piyasada halen bir kanuni düzenleme bulunduğunu ve bu kanunun çıkmamasından dolayı özel sektörün bir kaybının bulunmadığını söyledi.

 

Çeşitli temas ve ziyaretler için Trabzon a gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, basın mensuplarının konuyla ilgili sorularını cevapladı. Bakan Yıldız, santral lisansı ticareti yapan bazı kişilerin daha fazla rant sağlamak için bu yasanın çıkmasını, devletin alım garantisi miktarlarının da artmasını beklediklerini belirtti. Rüzgârda, birim elektrik alım fiyatının 5,5 Euro/sent olarak aynen korunacağını vurgulayan Yıldız, "Elindeki lisans kâğıdını daha pahalıya satmak için bu kanunun çıkmasını isteyenler var. Bu fiyat yükselmeyecek. Bu yasanın çıkması için bastıranların, gerçek yatırımcılardan çok lisansını satacak olan yatırımcılar olduğunu düşünüyorum." dedi.

 

Güneş enerjisinde de Avrupa daki fiyatların Türkiye ye uygulanamayacağını belirten Yıldız, "Avrupa daki alım garantisi fiyatını güneşte veremeyiz. Niçin aynı fiyatı verip vatandaşa yük koyalım? 28 Euro/sent Almanya gibi ülkeler için uygun olabilir ama bizim için uygun değil." şeklinde konuştu. www.zaman.com.tr / ekonomi / 07.08.2010

-.-

www.solar-academy.com

www.solar-bazaar.com

www.solar-santral.com

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR