ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından finanse edilen "Akdamar Adası Solar PV" projesi ile Van Gölü ndeki Akdamar Kilisesi ışıklandırıldı.

 

25 yıllık ömrü olan güneş enerjisi sistemiyle adanın 24 saatlik enerji ihtiyacı üretilecek. Aynı zamanda kurulan güneş enerjisi sistemi içindeki akü kapasitesi ile adanın yaklaşık 3 günlük enerji ihtiyacını karşılayabiliyor. Daha önce adanın enerji ihtiyacı jeneratörler aracılığı ile sağlanıyor ve bu devlete yıllık 50 bin TL ye mal oluyordu. Yeni sistemin devreye girmesiyle devlet yıllık 50 bin TL maliyetten kurtarıldı.

 

Adada kurulan sistemle ilgili bilgi veren DAKA Genel Sekreteri Emin Yaşar Demirci, “Yıllık 50 bin TL masrafı olan eski sistem, adayı ve kiliseyi yeteri kadar aydınlatamıyordu. Kurduğumuz Solar PV sistemi 180 bin TL’ye mal oldu. Ancak 25 yıl boyunca sorunsuz ve sıfır maliyetle çalışacak. Yıllık 25 bin kilowatt/saat elektrik üretecek. Depolama sistemleri sayesinde paneller hiç güneş görmese bile ada 3 gün boyunca aydınlatılabilecek” diye konuştu.

 

Törende konuşan Vali Münir Karaloğlu, Van Valisi Münir Karaloğlu, Akdamar Kilisesi nde 19 Eylül de 100 yıl sonra ilk kez bir ayin icra edileceğini ifade ederek, "Ayinin yapılması ile din ve vicdan özgürlüğü konusunda önemli bir adım atmış olacağız." dedi.

 

Van ın gerek jeopolitik konumu, sosyal ve kültürel değerleri, gerekse tarihi mekanları ile zengin değerlere sahip bir kent olduğuna dikkati çeken Vali Karaloğlu, Van ın, hem Türkiye nin, hem de bölgenin en önemli merkezlerinden birisi olduğunu ifade etti. Karaloğlu, kentteki birçok tarihi yapıda restorasyon çalışması yapıldığını vurgulayarak, çalışmaların tamamlanmasıyla gelecek yıllarda kentin en önemli sektörlerinden birinin turizm sektörü olacağına inandığını dile getirdi. http://ekonomi.haberturk.com / 30.08.2010

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR